A jelenlegi hadronütköztetőnél nagyobbat tervez a CERN. Úgy vélik, a jelenlegi, egyébként is hatalmas részecskegyorsító még nagyobb testvérével például arra is megkapnák a választ, miért dominál az anyag az antianyag felett.
Óriási beruházást tervez a CERN
Arra jutottak a CERN tudósai, a jelenlegi hadronütköztető nem megfelelő például annak a megválaszolására, miért dominál az anyag az antianyag felett. Emiatt nagyjából 20 milliárd euróból (mostani árfolyamon körülbelül 7800 milliárd forintból) építenének egy még nagyobbat.
A Guardian szerint a Future Circular Collider (FCC) nagyjából négyszer akkora kerületű lehet, mint a Nagy Hadronütköztető (LHC - ez 27 km, tehát az új 100-110 km lehet). Részben emiatt abban a részecskék ütköztetése akár 100 tetraelektronvoltnyi (TeV) energiával is történhet a mostani maximális 14 TeV-tal szemben.
A CERN bejelentése szerint a következő években készülhet el a projekt megtérülési tanulmánya. Emellett elkezdik az új ütköztető engedélyeztetését is. Ha minden jól megy, 2040-re adhatják át a nagyobb részecskegyorsítót. Körülbelül ebben az évben futhatnak ki a tervezett kutatások a jelenlegi géppel. Állítják, a további eredményekre a nagyobb szerkezetre lesz szükségük.
Úgy vélik, az új gyorsítóban felszabaduló, a korábbinál nagyobb sugárzás miatt körülbelül kétszer olyan mélyen kell megépíteni a gépet, mint amilyen mélységben a jelenlegi van.
A Qubit megjegyzi, a tervezett ütköztető további fejlesztésével 2070-re elérhetik azt is, hogy az elektronok és a pozitronok mellett akár protonok ütköztetésére is alkalmas legyen.
Fúziós erőművet indítottak be Japánban
Egyébként több mint 15 év munka után tavaly ősszel aktiválták a JT-60SA nevű fúziós erőművet Japánban, mely jelenleg a világ legnagyobb és legfejlettebb reaktora. A szerkezet szupravezető mágnesekkel zár be forró plazmát egy fánk alakú kamrába.
A különleges halmazállapotú anyagot először október végén sikerült az erőművel előállítani. Azonban a gépet úgy tervezték, hogy akár 200 millió Celsius-fokra is képes legyen felmelegíteni 135 köbméter plazmát, és körülbelül 100 másodpercig fenn is tudja azt tartani.
A projekt legfontosabb céljai, hogy lehetőséget adjon a tudósoknak tanulmányozni a fúziós energiát, valamint támogassa a nemzetközi ITER-projektet. Az utóbbi részeként nagyjából hatszor ekkora kapacitású fúziós erőművet készítenek Franciaországban, kereskedelmi használatra is. Azt már most sikerült bizonyítani, hogy a készülék képes több energiát termelni, mint amennyit elfogyaszt.