Akár 200 millió Celsius-fokra is felmelegíthet 135 köbméter plazmát
Fotó: Shutterstock

Elindították a világ legmodernebb fúziós erőművét

Durván másfél évtizedig dogozott Japán azon az új erőművén, amit a napokban indítottak be. A rendszert úgy tervezték, hogy 200 millió Celsius-fokra is képes legyen felmelegíteni 135 köbméter plazmát. Azonban egy európai projektben hatszor ekkora kapacitású erőművön dolgoznak.


Fúziós erőművet indítottak be Japánban

Több mint 15 év munka után végre aktiválták a JT-60SA nevű fúziós erőművet Japánban, mely jelenleg a világ legnagyobb és legfejlettebb reaktora. A szerkezet szupravezető mágnesekkel zár be forró plazmát egy fánk alakú kamrába.

A különleges halmazállapotú anyagot először október végén sikerült az erőművel előállítani. Azonban a gépet úgy tervezték, hogy akár 200 millió Celsius-fokra is képes legyen felmelegíteni 135 köbméter plazmát, és körülbelül 100 másodpercig fenn is tudja azt tartani.

A projekt legfontosabb céljai, hogy lehetőséget adjon a tudósoknak tanulmányozni a fúziós energiát, valamint támogassa a nemzetközi ITER-projektet. Az utóbbi részeként nagyjából hatszor ekkora kapacitású fúziós erőművet készítenek Franciaországban, kereskedelmi használatra is. A HVG szerint azt már most sikerült bizonyítani, hogy a készülék képes több energiát termelni, mint amennyit elfogyaszt.

Az európai családok a hőszivattyúk felé fordulnak

Azonban nemcsak japán tudósok, hanem számos európai család is energetikai fejlesztések előtt áll. A Bosch várakozása szerint 2025-ig évi 25-35 százalékkal nőhet a hőszivattyúk európai piaca. Ezen fűtési megoldásokra a kereslet tavaly ugrott nagyot, amikor a kisebb rezsi vágya miatt duplázódtak az eladások. Emiatt sem meglepő, hogy a cég óriási összegeket fektet a szektorba.

A hőszivattyúk nettó 2-3 millió forinttól indulnak, de ha az eszköz egy meglévő rendszerbe érkezik, a felújítás költsége igen soktényezős. Emiatt akár az eszköz árának két-háromszorosára is rúghat a számla. Azonban ez az összeg a levegő-víz rendszerekre vonatkozik. A sokkal hatékonyabb, a talajvíz hőjét befogó víz-víz hőszivattyúk telepítési költsége jóval magasabban, 8–12 millió forint között alakulhat.

Azonban a Bosch-nál úgy vélik, gyakran egy meglévő gázkazán és egy kisebb hőszivattyú kombinációjával egy átfogó épületfelújítás is megelőzhető. Egy kizárólag hőszivattyús megoldáshoz képest így akár 30 százalékkal is mérsékelhető a fűtéskorszerűsítés költsége.

A megtérülés

A szakértők szerint egy ilyen rendszer a teljes életciklusa alatt egészen biztos, hogy megtérül, bár a megtérülési idő jellemzően annál jóval rövidebb. Egyébként a Bosch arra törekszik, hogy a termékei legalább 15 évig gond nélkül működjenek.

Ha egy újabb építésű házban lakik valaki, akkor eleve kisebb az energiafogyasztása, így tehát lassabb a megtérülés annál, mint ahol például a kevésbé hatékony szigetelés miatt több energiára van szükség a hűtés-fűtés működtetéséhez. De ha egy olyan országban van a ház, ahol magasabbak az energiaárak, az már a gyorsabb megtérülés irányába mutat

- idéztük Evandro Amorimot, a Bosch szakértőjét a napokban.

Hozzátette, ideális esetben 6 év lehet egy hőszivattyús beruházás megtérülése, azonban az átlag inkább 8 év.

Ne hagyd ki!