Az idei első negyedévben közel 67 ezerrel nőtt a tartós befektetési számlák (tbsz) száma, ami 17%-os növekedést jelent egy év alatt, már 453 ezer magyarnak van tbsz-e. Mire jó a tbsz?
Szárnyaltak a tartós befektetési számlák az idei első negyedévben, a tavaly év végi 387 ezres szintről március végére 453 ezerre emelkedett az ilyen típusú megtakarítási számlák száma. Ez a rekordmagasnak számító bázishoz képest is további 17%-os növekménynek felel meg - írja a Portfolio.
A pénzügyi portál szerint a példátlan felfutásra az inflációkövető állampapírok kamatfizetései adhatják a leginkább kézenfekvő magyarázatot: az idei első negyedév során minden hónapban több százmilliárd forint kamatot kapott kézhez a lakosság, ezt a pénzt pedig sokan újonnan megnyitott TBSZ-eken helyezhették el.
Az egy TBSZ-re jutó átlagos vagyon 9%-kal, 16 millió forintról 14,5 millió forintra csökkent, amit elsősorban a példátlan darabszám-növekedés magyarázhat.
Mi is az a tbsz?
A tartós befektetési számla speciális értékpapírszámla, amely 5 éves időtávon adómentességet biztosít a befektetőknek. A tbsz-re csak a nulladik, úgynevezett gyűjtőévben lehet befizetni, ezt követően a számla "bezárul", de a rajta lévő megtakarítást teljesen szabadon lehet befektetni részvényekbe, kötvényekbe, aktívan kezelt befektetési alapokba vagy akár ETF-ekbe is. A tbsz-en a hozam 5 év után adómentessé válik, tehát a befektető mentesül a 15%-os kamatadó és a 13 százalékos szociális hozzájárulási adó megfizetése alól. Már akkor is jól járunk, ha 3 év után vesszük ki a pénz, akkor a hozamot csak 10% kamatadó és 8% szocho terheli.
Vesszük még az állampapírt is
Azért a kamatadómentes állampapírok iránt is nagy az érdeklődés. Idén már összesen 2562 milliárd forintnál jár a lakossági állampapírok bruttó értékesítése. Ebből 1304 milliárd forintért a FixMÁP felelt, 695 milliárdot a BMÁP vonzott be, a harmadik helyen álló MÁP Pluszt pedig 249 milliárd forintért vették idén a befektetők, nem számítva a Nyomdai Magyar Állampapír Plusz adatait. A FixMÁP kamata 6,5 százalék, míg a BMÁP-kamatok most 7,36%-on állnak.