Érdemes még december végéig tartós befektetési számlát nyitni, így rövidebb lesz az adókedvezmény eléréséhez szükséges időszak. A szociális hozzájárulási adó tavalyi bevezetése óta ráadásul még többet nyerhetünk vele.
Tavaly július óta a 15 százalékos kamatadó mellé egy 13 százalékos kötelezettség is társul a befektetéssel megszerzett kamat- és egyéb jövedelmekre. Ez 100 ezer forintos megszerzett hozam esetén 15 ezer forintról 28 ezerre növelte a fizetendő közterheket. Ez az adóteher megúszható tartós befektetési számlával (tbsz) és nyugdíj-előtakarékossági számlával (nyesz) - írja az Economx.
280 ezer forintot spórolunk 1 millió forint után
Somogyi Flóra, a Lightyear kutatási vezetője azt tanácsolja, nézzük át a befektetési portfóliónkat, hiszen egy jó döntéssel tízezreket, százezreket is lehet spórolni – egymillió forintos hozam esetén például 280 ezer forintot spórolhatunk meg, ha 5 évig tartós befektetési számlán tartjuk a pénzünket. Tbsz esetén 5 éves befektetéssel érdemes számolni, de akkor is jobban járunk, ha legalább 3 évig ott tartjuk a megtakarított pénzünket (utóbbi esetben 10 százalék az adó).
Ha még az év végéig nyitunk számlát, akkor a befizetési időszak (vagy gyűjtőév) idén december 31-én véget ér és 2025. január 1-jétől már a 3 vagy 5 éves lekötési időszak veszi kezdetét, azaz közel egy évet nyerünk ahhoz képest, ha januárban nyitnánk tbsz-t.
Sietniük kell az egészségpénztári tagoknak is
Itt az év vége, most kell figyelniük azoknak, akik szeretnének élni a nyugdíj- és egészségpénztári tagság után igénybe vehető 20 százalékos, legfeljebb 150 ezer forintos személyijövedelemadó-visszatérítés lehetőségével. Ahhoz, hogy ez az adóvisszatérítés teljes egészében megérkezzen, az idei önkéntes pénztári befizetések – a munkáltatói hozzájárulást is beleértve – el kell érjék a 750 ezer forintot. Ennek a 20 százaléka ugyanis az a maximális, 150 ezer forintos összeg, amit visszakaphatnak az adózók. Ennél kisebb éves befizetés esetén az adóvisszatérítés összege is alacsonyabb, továbbá azok, akik valamilyen okból nem fizetnek szja-t – például a 25 éven aluliak vagy a családi adókedvezményben részesülők –, értelemszerűen nem részesülhetnek szja-visszatérítésben.