Emekkednek a bírságok tételei
Fotó: Shutterstock

Zsebbe vágó változások augusztustól - ez téged is érint!

Sokkal többet kell fizetnünk, ha szabályt sértünk az adózásban, a közlekedésben, versenyjogban, ideiglenesből véglegessé vált a kamatjövedelem szochója, a bankok magasabb tranzakciós illetéket fizetnek, amit elvileg nem háríthatnak át az ügyfelekre. A HVG összefoglalójából most öt elemet emelünk ki.



Kétmilliót is fizethet a cég, ha feketén foglalkoztat

– A sima mulasztási bírság tetőértéke természetes személyek esetében az eddigi 200 ezer forintról 400 ezerre nő, míg a nem természetes személy adózóknál 500 ezerről egymillióra.
– Ha valaki be nem jelentett munkaerőt foglalkoztat, azt mostantól az eddigi egymillió helyett kétmillió forintig lehet büntetni.
– Ugyanekkora büntetésre számíthat az is, aki a számlaadási, vagy az iratmegőrzési kötelezettségének nem tesz eleget.

150 ezres bírság is lehet a "rokkanthelyen" parkolás

Augusztus 1-jétől többet kell fizetniük az autósoknak, ha a közlekedési szabályok megsértéséért bírságolják őket. Az elsőbbségi szabályok megsértése például 26–52 ezer forintba kerül majd, míg a szabálytalan előzés 32,5–65 ezer forint bírsággal sújtható. Jogosulatlan várakozás mozgáskorlátozottaknak fenntartott helyen 65 000–156 000 forintba kerülhet majd. Ha valaki autópálya és autóút úttestjén vagy leállósávján áll meg, 32 500–65 000 forintra lesz büntethető. Ha valaki az úttest kereszteződésétől 5 méteren belül áll meg, azt hamarosan 46 800 forintra bírságolhatják.

Nő a GVS-s bírság felső határa

A jogsértő vállalkozások csoportszintű, nettó árbevételének 13 százalékról azok 15 százalékra emelkedik a Gazdasági Versenyhivatal által kiszabható bírság összegének felső határa az augusztus 1-jét követően megvalósított versenyjogsértésnél.

Végleges a szocho a kamatjöveledelem után

Tavaly július elseje óta a kamatjövedelmek után a 15 százalékos személyi jövedelemadó (szja) mellett 13 százalék szociális hozzájárulási adót (szocho) is kell fizetni. Eredetileg a veszélyhelyzet idejére lett volna érvényes, ám egy júniusi jogszabályváltozással ideiglenesből végleges teherré vált.

Emelkedik a tranzakciós illeték

Átutalásoknál, pénzváltásnál és értékpapír-ügyleteknél a mértéke 0,3 százalékról 0,45-re nő (a maximum tranzakciónként az eddigi 10 helyett 20 ezer forint lesz), a készpénzfelvételnél pedig 0,6-ről 0,9 százalékra emelkedik. A bankkártyás vásárlásoknál az érintős kártyáknál évi 500 forintos, a nem érintőseknél 800 forintos átalányilleték nem változik. “Cserébe” a magánszemélyek átutalása, postai befizetése és értékpapírügyletei esetén az illetékmentes határ tranzakciónként a jelenlegi 20 ezerről 50 ezer forintra emelkedik. A fizetési kötelezettség a tranzakciók után a pénzügyi szolgáltatókat terheli. Mivel a lakosságra nem hárítható át teher, úgy tűnik, a cégek a vállalkozói ügyfelek díjain emelnek.

Ne hagyd ki!