A múlt héten a lakossági befektetők összesen 105,2 milliárd forint értékben vásároltak újonnan kibocsátott állampapírokat. Ez azonban csak fele az azt megelőző hét adatának. Lanyhul a lelkesedés?
Az értékesítés több mint felét (58,1 milliárd forint), ezúttal is a 6,5%-os kamatozású Fix Magyar Állampapír hozta, amelyet a Magyar Állampapír Plusz követett 15,6 milliárd forinttal. A múlt heti számok azonban jelentős visszaesést mutatnak az év ötödik hetéhez képest, amikor 214 milliárd forint értékben fogytak az újonnan piacra vitt lakossági állampapírok - írja az Economx.
Így érhetsz el vonzó hozamot állampapírral
Korábban többször is írtunk arról, hogy nagyjából 1400 milliárd forintnyi kamat kifizetésére számíthatnak az idén a Prémium Magyar Állampapírok kisbefektetői, miközben az inflációkövető kamatozás miatt sokan végleg ki is szállhatnak a konstrukcióból. Aki változatlanul állampapírba fektetné felszabadított pénzét, illetve a kapott kamatot, több, vonzónak mondható lehetőség közül is választhat.
Az állampapírok mellett változatlanul több érv is szól:
- a legfontosabb, hogy gyakorlatilag kockázatmentes befektetésről van szó
- fix és változó kamatozású konstrukciókkal is elérhető reálhozam
- a lekötött betétekénél jóval kedvezőbbek a kondícióik
- a konstrukciók többségénél nem határoznak meg minimálisan befektethető összeget
- az elért hozamot nem terheli sem kamatadó (szja), sem szociális hozzájárulási adó
- több konstrukciónál is éves/negyedéves a kamatfizetés
- az idő előtti értékesítés (kiszállás) is lehetséges, drasztikus mértékű veszteség nélkül
A bankok is vadásznak az állampapírból távozó pénzekre
A bezuhanó PMÁP-os állampapír-kamatokra a bankok is reagálnak. Megjelentek az évi 6–8 százalékos betéti kamattal kecsegtető ajánlatok. A K&H, az MBH, az OTP, a Magnet, a Grénit Bank akcióiról a Világgazdaság készített összeállítást.