Újfajta csalással kísérleteznek az ügyeskedők
Fotó: Shutterstock

Photoshoppal próbálkoznak a biztosítási csalók

Megsokszorozódott az olyan esetek száma, amikor a képszerkesztő szoftverekkel átalakított fotókkal nyújtanak be kártérítési igényeket ügyeskedők a biztosítókhoz. Azonban a biztosítósok is egyre inkább figyelnek az ilyen esetekre.


Egyre többen próbálnak biztosítási csalást elkövetni photoshoppolt képekkel

Az Allianz biztosító brit részlegének tapasztalatai szerint az elmúlt három évben 300 százalékkal nőtt azon esetek száma, amikor képszerkesztő szoftverekkel hamisított fotókkal nyújtottak be kártérítési igényeket ügyeskedők – írja a Guardian.

A leggyakoribb trükk az érintett járművekről készült fotók manipulálása olyan módon, hogy úgy tűnjön, meg van törve az autó. Az ilyen képeket aztán javítási számlával kiegészülve küldik a biztosítóknak.

Hozzáteszik, az is előfordul, hogy a szerkesztett képek eredeti verziói a közösségi médiában is meg vannak osztva. A hasonló esetek persze egyszerűbbé teszik a csalások azonosítását.

A HVG megjegyzi, számos csaló alkalmazza a deepfake technológiát is azért, hogy teljesen hamis kárigényeket állítson ki. Ezek teljesen valótlan szakértői jelentéseket és becsléseket tartalmaznak.

200 ezer forint felett a casco átlagos díja

Egyébként Magyarországon 205 200 forint volt tavaly a személygépkocsikra kötött teljes körű casco szerződések átlagdíja. Ez 9,5 százalékos drágulás jelent éves alapon, hiszen 2022-ben 187 400 forintos szinten állt. Tehát a tavalyi átlagos áremelkedés nem érte el az általános infláció (17,6 százalék) szintjét – derül ki az Insura.hu adataiból.

A casco átlagdíja 238 300 forint volt az új autóknál 2023-ban. 61 százalékkal magasabb az évfordulós váltók 147 600 forintos éves összegénél. Az előbbinél valamivel alacsonyabban alakult az átlagösszeg a használt járműveknél, ahol 198 200 forintos szinten mértek. A tavalyi cascók 12 százaléka tíz évnél idősebb járműre szólt.

A casco mellé a szerződők 40 százaléka kiegészítő biztosítást is kötött. A leggyakoribb az üvegkár-önrészbiztosítás, de népszerű az avulásmentes térítés (9 százalék) és a hibás tankolásra kötött biztosítás (8 százalék) is.

Ne hagyd ki!