Mire érdemes figyelni, ha az ember otthon szeretne egy-egy alkatrészt kicserélni az autójában? A házhoz szállítási és a garanciális feltételektől a szerszámok fölösleges beszerzéséig számos buktatót elkerülhetünk, ha körültekintőek vagyunk.
Mivel Magyarországon a KSH adatai szerint az autópark átlagéletkora 16 évre nőtt, vagyis az emberek jelentős része több mint 10 éves használt autóval közlekedik, fontos és érdemes tudni, mire kell figyelni, ha alkatrészt cserélünk. A Vezess.hu összegyűjtötte a jó tanácsokat.
1. Csak ha van gyakorlat, akkor vágjunk bele
Egyrészt nem biztos, hogy sikerül a művelet, hiszen nem minden autórajongó profi szerelő, otthoni körülmények közt ráadásul nehezebb is megoldani a feladatot. Sokszor nehéz rombolás nélkül leszedni egy-egy alkatrészt a célszerszám nélkül, egyetlen szereléshez pedig nem éri meg beruházni egy speciálisabb szerszámba, ami csak ahhoz a konkrét művelethez jó.
2. Pontosan nézzük meg, milyen alkatrészek kellenek
Megfelelő gyakorlat és tapasztalat hiányában gyakran a szétszedett autó alatt fekve derül ki, hogy nem is jó alkatrészt vásároltunk. Nézd meg pontosan, milyen alkatrészekre van szükséged, és hasonlítsd össze a különböző beszerzési forrásokat. Nézd meg a motorkódot is. Árban a webboltok általában olcsóbbak, a nagy üzletek drágábbak.
3. Figyeljünk a minőségre!
Ne csak az árat nézd, hanem a minőséget is. Csomagoltasd ki az eladóval a kinézett alkatrészt, győződj meg arról, hogy a termék sértetlen-e. Olykor ugyanis előfordul az, hogy valaki visszavisz egy alkatrészt, mert mégsem szerelte be az autóba. Viszont lehet, hogy sérülten viszi vissza, mert valójában azért nem használta fel.
4. Eredeti vs. utángyártott problematika
Mérlegeld, hogy az eredeti vagy utángyártott alkatrész felel-e meg jobban a szükségleteidnek az autó használata és a pénztárcád szempontjából. Nyilvánvalóan a legkevésbé problémás, ha az ember gyári alkatrészt vásárol, ennek azonban megvan az ára. A régebbi használt autók karbantartásakor pedig a legtöbbeknek az ár, illetve az ár/érték arány az elsődleges.
5. Garancia és szállítás
Ellenőrizd a garanciafeltételeket és a visszavételi lehetőségeket. Tervezd meg, hogy hogyan veszed át az alkatrészt, és figyelj a szállítási költségekre.
Bővebben a Vezess.hu cikkében.
Nálunk nem csak az autósport veszélyes
Az autó műszaki állapotától függetlenül mindenképpen óvatosan az utakon! Nemrég írtunk arról, hogy Ötéves csúcsot döntött ugyanis a halálos és személyi sérüléssel járó közúti balesetek száma az első félévben. Kevesebb az ittas vezető okozta baleset. A leggyakoribb ok azonban már nem a gyorshajtás, hanem az elsőbbség meg nem adása - derül ki az Országos Rendőr-főkapitányság adataiból.