Új eljárás jön a NAV-nál januártól: így kerülhető el a bírság
Értesítést kaptál a NAV-tól? Két dolog lehet benne
Fotó: Shutterstock

Új eljárás jön a NAV-nál januártól: így kerülhető el a bírság

2025-től új adóigazgatási eljárás lép életbe, az adategyeztetési eljárás. Ennek lényege, hogy a NAV rendszeresen összehasonlítja az online számlarendszerből érkező adatokat a cégek által benyújtott áfa-bevalláson szereplő információkkal. Ha eltérést talál, megkeresi az adózót.


Ha az adóhivatal eltérést tár fel, akkor az adózót az eltérések tisztázására hívja fel adategyeztetési eljárás keretén belül. Nem kizárólagosan, de főként az online számla adatszolgáltatások eltérései vannak a fókuszban - figyelmeztet blogbejegyzésében az RSM könyvelő és adótanácsadó cég.

Az adózóknak 15 nap áll rendelkezésre a NAV által feltárt eltérések tisztázására. Az RSM szakértőinek tapasztalata alapján a 15 napos határidőt csak abban az esetben tudják majd teljesíteni az adózók, ha az adateltérések összevetése, majd a hibás, vagy hiányos adatok javítása szoftveresen történik.

Az eljárás teljes folyamata elektronikusan zajlik. Várhatóan az adózó cégkapujára fog megérkezni a hivatalos irat, és a NAV Ügyfélportálon (ÜPO) kell az eltéréseket tisztázni.

Ha az adó elmulasztja az egyeztetést 300.000 forintos mulasztási bírság lehet belőle.

Így minimalizálható a kockázat

Az RSM néhány tanácsot is adott a helyzet megelőzésére.

Ellenőrizzük
- a saját számláinkon szereplő adatokat és a hozzájuk kapcsolódó adatszolgáltatás helyességét,
- a befogadott számlákon szereplő adatokat, az ezekről az adóhatóságnál rendelkezésre álló online számla adatokat
és az M-lapokon szereplő adatokat is.

Változnak a TEÁOR számok, minden gazdasági szervezetet érint

Jövőre megváltozik a gazdasági tevékenységek statisztikai osztályozása (TEÁOR) is. A TEÁOR’25 a gazdasági tevékenységek statisztikai osztályozásának új, hazai kiadása, összhangban az EU-tagállamok gyakorlatával 2025. január 1-jén lép életbe, és felváltja a TEÁOR’08-at. A gazdasági szervezeteknek kötelezően megváltozik a tevékenységi kódjuk. A KSH minden szervezetnek beállítja az új TEÁOR szerinti főtevékenységkódját. Ezt átadja a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak (NAV) és a Magyar Államkincstárnak. 2025. január 31-től minden nyilvántartás már az új TEÁOR’25 szerinti főtevékenységkódokat tartalmazza majd.

Ne hagyd ki!