A KSH friss adatai arra világítanak rá, hogy sajnos az elmúlt években sem csökkent a közúti balesetek és az azokban megsérültek vagy elhunytak száma. Mutatjuk, melyik hazai utakon kell a legkörültekintőbben vezetnünk.
A legtöbb személyi sérülést okozó közlekedési baleset Magyarország leghosszabb országos főútján, a 352 kilométeren át, Budapesttől Záhonyig ívelő 4-es főúton történik. (A Vezess.hu hozzáteszi, hogy a statisztikákban kizárólag az olyan esetek szerepelnek, amelyek legalább nyolc napon túl gyógyuló sérüléssel jártak – tehát az apróbb koccanások vagy pusztán anyagi kárral járó ütközések nem kerülnek bele.)
Ami azonban még inkább elgondolkodtató, hogy az M1-es autópályán – amely Budapestet köti össze az osztrák határral – szinte ugyanannyi balesetet regisztráltak 2024-ben: szám szerint 149-et, míg halálos balesetből itt történt tavaly a legtöbb (14). Amennyiben az utak hosszával arányosan nézzük meg az azokon történt eseteket, szintén az M1 áll a lista első helyén. A személyi sérülések kapcsán a harmadik és negyedik helyen két további autópálya található: az M3 és az M5.
Az eredmények azért is aggasztók, mert az autópályák kialakításuk miatt elvileg a legbiztonságosabb úttípusnak számítanak. Nincs szembejövő forgalom, nincsenek éles kanyarok, minimális az esély az állatokkal való ütközésre, illetve gyalogosok, de kerékpárosok sem közlekedhetnek rajtuk. Ráadásul kedvezőtlen időjárás esetén ezeket tisztítják meg először.
Ezeken az utakon történt 2024-ben a legtöbb személysérülést okozó baleset
- 4-es főút – 167 baleset
- M1-es autópálya – 149 baleset
- M3-as autópálya – 119 baleset
- M5-ös autópálya – 117 baleset
- 6-os főút – 117 baleset
- 3-as főút – 106 baleset
- 1-es főút – 101 baleset
- 7-es főút – 99 baleset
- 5-ös főút – 84 baleset
- 8-as főút – 77 baleset