Így védekezzünk a bankkártyás csalások ellen
Shutterstock

Új módszerekkel támadnak a csalók: így védd a bankkártyádat

Csökken a bankkártyához kapcsolódó csalások száma Magyarországon, azonban nem árt résen lenni. Milyen trükkökkel próbálják bűnözők kicsalni a pénzünket? Hogyan kezeljük a helyzetet?


9 százalékkal kevesebb csalást követtek el bankkártyával 2024 második negyedévében, mint az év első három hónapjában az MNB kimutatása szerint. Valamelyest nőtt viszont az összelkövetési érték (2%) az átlagos csalási volumen kis mértékű növekedése miatt. Fontos tendencia, hogy 2023 harmadik negyedéve óta folyamatosan csökkent a kártyához kapcsolódó visszaélési kísérletek sikeraránya - 21%-ról 15%-ra esett vissza - ami a védekezés hatékonyságának és az ügyfelek tudatosságának is köszönhető - írja a Portfolio.

Új módszerek, mi tegyünk?

Az OTP tapasztalatai szerint újdonság, hogy az ügyfeleket felhívó elkövetők magukat rendőrnek, illetve OTP Banki munkavállalónak adják ki. Ennek igazolására hamis OTP-s plasztikkártya, illetve hamis rendőrigazolvány mindkét oldaláról készült fotókat küldenek az ügyfelek e-mail címére. Továbbra is népszerű módszer, hogy új, biztonságos netbank telepítésére kérik az ügyfeleket. Azt is gyakran állítják, hogy a banki dolgozók is részt vesznek a megkárosításban, ezzel akarják elérni, hogy a kiszemelt áldozat ne forduljon a bankjához.

„A legfontosabb, hogy minden hívás, amelyben banki adatokat kérnek, gyanús. Az OTP Bank sem e-mailben, sem telefonon, sem SMS-ben nem kér jelszót vagy PIN-kódot. Fontos, ha elbizonytalanodunk, ne csináljunk semmi olyat, amit a hívó kér, fejezzük be a beszélgetést, és mielőbb hívjuk fel a saját bankunkat az ismert számokon, vagy keressük fel a bankfiókot” – mondta Sonjic László, az OTP Bank Biztonsági Igazgatóságának vezető tanácsadója.

A kártyás fizetés továbbra is az egyik legbiztonságosabb fizetési mód globálisan: 100 dollárból 7 cent kerül veszélybe, ami a legalacsonyabb az összes fizetési mód között. Magyarországon ennél is kedvezőbb a helyzet, tízezer forintonként 3,3 forint volt érintett 2023-ban.

Pénztárca, bankkártya, mobil: erről árulkodik, mivel fizetsz

Nemrég írtunk arról, hogy minden korábbinál gyakrabban és nagyobb értékben használtuk a bankkártyáinkat 2024 második negyedévében. A Magyar Nemzeti Bank friss adatai szerint kiugróan nőtt a külföldi kártyás fizetések mértéke, illetve a mobiltárcás tranzakciók száma és értéke is. Az OTP Bank saját adataiból generációs különbségek látszódnak: amíg a Junior ügyfelek a mobilfizetést részesítik előnyben, addig a felnőtt korosztályra az érintéses bankkártyás fizetés a legjellemzőbb.

Ne hagyd ki!