Átlépte a 10 milliót a lakossági bankszámlák száma, kevesebb készpénzt vettünk fel, terjed a mobilbankolás, nőtt a csalások száma és többet fizetünk külföldön. Néhány érdekesség a Magyar Nemzeti Bank második negyedéves pénzforgalmi statisztikájából.
Az előző negyedévhez képest 94 ezerrel nőtt a fizetési számlák száma – és meghaladta a 11,1 milliót –, ezen belül a devizaszámlák száma 1,8 százalékkal növekedett – derül ki a Magyar Nemzeti Bank hétfőn közzétett pénzforgalmi statisztikáiból, amelyet a Világgazdaság idéz.
Már 300 ezer helyen fizethetünk készpénzmentesen
A lakossági számlák száma közben átlépett egy fontos lélektani határt, hiszen a második negyedév végére megközelítette a 10,04 milliót. Tovább növekedett azon lakossági számlák aránya, melyről mobilbanki átutalást indítottak, így ezek aránya 38 százalék volt.
A POS-terminálok száma 4,6 százalékkal bővült, és elérte a 268,9 ezret. Tovább folytatódott az internetes elfogadóhálózat bővülése is, egy negyedév alatt 6,3 százalékkal, mintegy 3300 darabbal növekedett az online elfogadóhelyek száma.
Többet vásárolunk külföldön
Átlagon felüli mértékben növekedtek a külföldi vásárlások, ezek darabszáma éves alapon 17,6 százalékos növekedéssel meghaladta a 48 milliót, értéke pedig 21,7 százalékkal bővült, és elérte a 740 milliárd forintot.
Az előző év azonos időszakához képest tovább csökkent a teljes készpénzfelvételi forgalom (kártyás és pénztári tranzakciókat is figyelembe véve). Darabszámban majdnem 1 millióval, 4 százalékkal csökkent ezek száma, értékben pedig 12,1 százalékos volt a csökkenés.
Így lopnak a számlákról a csalók
A kártyás visszaélések között jelentősen növekedett a mobiltárcához közvetlen hozzáféréssel elkövetett csalások részaránya, ezek mellett továbbra is nagyon gyakoriak az adathalászattal történő visszaélések. A nem kártyás forgalomban elkövetett sikeres lakossági visszaélések darabszáma 2024 első negyedévéhez képest 0,6 százalékkal növekedett, viszont ezek összértéke 6 százalékkal csökkent. A visszaélési módszerek között legnagyobb súllyal a mobilbankhoz, netbankhoz közvetlen hozzáféréssel történt visszaélések szerepelnek, de szintén jelentős az adathalászathoz, pszichológiai manipulációhoz köthető visszaélések súlya is.