Ezek a befektetési alapok hozták a legtöbb pénzt 2024-ben
Fotó: Shutterstock

Ezek a befektetési alapok hozták a legtöbb pénzt 2024-ben

A legjobb éves hozamok 30% felett kezdődtek, nagyot mentek az abszolút hozamú-, árupiaci- és részvényalapok, míg az eddig nagy kedvencnek számító kötvényalapok hozama elmaradt a 2023-as teljesítményektől.


A legjobban teljesítő 15 alap közé 32% feletti éves hozammal lehetett csak bekerülni tavaly, a listára a részvényalapok mellett csak két árupiaci és egy abszolút hozamú alap tudott felférni - derül ki a Portfolio összesítéséből.

Itt vannak a legtöbb pénzt hozók összesítve és kategóriánként

A legjobb forintos, lakossági sorozat ismét a Hold Alapkezelő Platina Delta Alap A sorozata (abszolút hozamú alap) lett 55,5%-os tavalyi hozammal. Ezt az Erste Alapkezelő Arany Alapok Alapja DPM (árupiaci alap) követte 41,6%-os hozammal, majd pedig az MBH Észak-Amerikai Részvény alap következett 41,1%-os teljesítménnyel.

Kötvényalapoknál a legjobb tavalyi hozamot a forintos, lakossági sorozatok között az Eurizon Globális Vállalati Kötvény Alapok Részalapja érte el 15,5%-os hozamával.

Vegyes alapoknál a legmagasabb éves hozamokat tavaly az OTP céldátum alapjai érték el, ezek rendre 25-27% közötti hozamot értek el.

Az ingatlanalapoknál az első helyet ismét az MBH Ingatlan Alap viszi el a éves hozamadatok alapján (9,9%).

Az árupiaci alapok között tavaly az aranyba fektető alapok teljesítettek messze a legjobban, az Erste alapjai 40% felett hoztak.

A tőkevédett alapok között at OTP Megatrend II. Alap az éllovas közel 15%-os éves hozamjával.

A származtatott alapok között első az Equilorhoz köthető Artemisz Megatrend 19%-kal.

Ide tesszük a pénzünket

A teljes lakossági megtakarítási portfólió értéke meghaladta a 106,35 ezermilliárd forintot szeptember végére. Ez jóval az infláció feletti, 13,4 százalékos növekedés éves alapon, egyben új rekord is - derül ki a jegybank statisztikájából.

A befektetési jegyek érték el a legdinamikusabb, 32,1 százalékos állományi növekedést, miután a portfólió mérete szeptember végére meghaladta a 12 671 milliárd forintot.

A részvények és részesedések eszközosztálynál is az átlag feletti,16,1 százalékos volt az éves emelkedés.

A betétek állománya egy év alatt 9,6 százalékkal nőtt, és valamivel 15 170 milliárd forint felett alakult.

A kötvények között változatlanul a magyar állampapírok súlya a legnagyobb: ezeknél 13,3 százalékkal nőtt a háztartások számláin lévő mennyiség a szeptember végéig számolt egy év alatt, így kicsivel 13 665 milliárd forint alatt alakult.

Jóval az átlag alatti állománybővülést regisztrált ugyanakkor az MNB a háztartásoknál lévő készpénz állományában: a nem egészen 6900 milliárd forintos, szeptember végi mennyiség 6,3 százalékos emelkedést tükrözött.

Ne hagyd ki!