Új csúcsra ért a befektetési alapok által kezelt vagyon, már csaknem 17 ezer milliárd forint az összesített érték. A legtöbb friss megtakarítás az abszolút hozamú alapokba érkezett, míg az ingatlanalapokból inkább kifelé vándorolt a pénz.
Szeptemberben 300 milliárd forinttal nőtt és új csúcsot döntött a befektetési alapok által kezelt vagyon a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) legfrissebb adatai szerint. A Bamosz-tagoknál fialtatott befektetések összesített értéke ezzel 16 889 milliárd forintra emelkedett, ami új csúcsot is jelent. Az eszközosztály vagyonának bővülése ezzel már ötödik hónapja töretlen - írja a Világgazdaság.
Sláger az abszolút hozamú alap
A messze a legnagyobb eszközértékű kötvényalapok közel 2 százalékos bővülést tudtak felmutatni, teljes vagyonuk ezzel már alulról súrolja a 6000 milliárd forintot.
A legtöbb friss megtakarítás, mintegy 62 milliárd forint, az abszolút hozamú alapokba érkezett, amit a befektetési jegyek felértékelődése tovább gyarapított.
Az ingatlanos termékekből 18 milliárd forintot váltottak vissza a megtakarítók, ezt a pénzkivonást pedig a kedvezően alakuló hozamok sem tudták teljesen ellensúlyozni, így kisebb csökkenéssel zárták a hónapot.
Részvényalapokba lényegében nem fektettek a megtakarítók, az 1,7 százalékos vagyonnövekedés a felfelé ívelő tőzsdei részvényárfolyamoknak köszönhető.
A pénzpiaci alapok 7 százalékot veszítettek eszközértékükből, döntően a kategória méretéhez képest tetemes, 43 milliárdos tőkekivonás nyomán. A árupiaci alapok ellenben a hónap nagy nyertesei közel 9 százalékos vagyongyarapodással. Utóbbi esetében ez nagyrészt az ide érkező, kilencmilliárd fontnyi friss megtakarításnak köszönhető.
Csúcson a megtakarításaink
Új csúcsra értek a második negyedévben - írtuk a jegybank adatai alapján. A pénzügyi eszközök állománya június végén 103,58 ezermilliárd forintot tett ki, ami erőteljes, 14,5 százalékos emelkedés az egy évvel korábbihoz képest.
A készpénz súlya csökkent, befektetési jegyekbe viszont sokkal több pénzt tettünk a második negyedévben.
Az átlagtól elmaradó ütemben, de nőtt a betétek állománya is a háztartásoknál: itt 11,3 százalékos éves bővülést mutatott ki a jegybank, ami 15 320 milliárd forintos június végi állományt eredményezett. A lakossági állampapír-portfólió 13,7 százalékos bővülési üteme minimális mértékben ugyan, de szintén elmaradt az átlagtól: ezzel együtt a kisbefektetők már több mint 13 160 milliárd forintot tartanak. A megtakarítások legnagyobb szeletét adó részvényeknél és részesedéseknél (befektetési jegyeknél) 18 százalék feletti éves állománybővülést mért az MNB, ezzel a kategória részesedése már kevéssel marad el az 50 százaléktól.