Csak a tavalyi utolsó negyedévben 8,2 milliárd forinttal károsították meg a magyarokat az online tolvajok. Egy friss felmérés szerint az emberek többségét megkörnyékezték trükkökkel, egy részük be is dőlt nekik.
A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint a tavaly október eleje és december vége közötti időszakban összesen több mint 8,2 milliárd forintos kárt okoztak a csalók, amelyből közel 2,5 milliárd a bankkártyás, bő 5,7 milliárd forint pedig az elektronikus fizetési forgalomhoz kapcsolódott. Felcsillant a fény, hogy éves összevetésben, ha szerény mértékben – 2,4 százalékkal – is, de csökkent a különböző visszaélésekkel okozott kár értéke: 2023 utolsó negyedévére még hozzávetőleg 8,45 milliárd forintos kárértéket mutatott ki a jegybank.
A károk nagyobb hányadát változatlanul az elektronikus fizetési forgalomhoz kapcsolódó visszaélések okozzák: ezek legnagyobb részénél a csalók az áldozat internet- vagy mobilbankjához szereznek elérést a károsult valamilyen manipulációja útján az ő tevékeny közreműködésével, és utalják vagy utaltatják el a rendelkezésre álló összeget - hívta fel a figyelmet Bártfai Gábor, a CIB Bank információbiztonsági vezetője - írja a Világgazdaság.
A CIB Bank friss reprezentatív felmérése is, amelynek eredményei szerint a hazai lakosság csaknem 60 százaléka érintett volt már internetes és/vagy bankok nevével visszaélő csalásban: ezen belül pedig viszonylag magas, 15 százalékos azoknak az aránya, akiket ténylegesen meg is károsítottak.
A megkérdezettek válaszai alapján a leggyakrabban telefonon (44 százalék), sms-ben vagy e-mailben (42-42 százalék) keresik meg a csalók az embereket, de nem ritkák a próbálkozások az online piactereken, sőt hamis weboldallal is csaknem az érintettek negyede találkozott már. A mobilalkalmazáson keresztül zajló kísérletek jóval ritkábbak.
A Police.hu oldal korábban már adott pár tippet, hogy előzhető meg, hogy online csalás áldozatai legyünk. Itt vannak a tanácsok röviden.
- Ne mentsd el a bankkártyaadataidat online vásárlás során! Így csökkentheted annak az esélyét, hogy illetéktelenek megszerezzék azokat, ha feltörik az adott cég fiókját.
- Soha ne válaszolj kéretlen e-mailekre! Ne kattints az ilyen üzenetekben szereplő linkekre, és ne nyisd meg a csatolmányokat, mert azok kártékony szoftvereket tartalmazhatnak!
-Ne használj nyilvános wifihálózatot! Ha mégis muszáj csatlakoznod, ne végezz semmilyen tevékenységet, amelyhez bankkártyaadataidat kell megadnod (például internetes vásárlás)!
- Telepíts megbízható biztonsági szoftvert! Számítógépedre és okoseszközeidre csak elismert biztonsági szolgáltatótól tölts le alkalmazást, amely védelmet nyújt a kártékony programok és az adathalászat ellen!
- Használj kétfaktoros hitelesítést! Ez csökkenti annak esélyét, hogy lopott jelszavakkal hackerek hozzáférjenek bizalmas fiókjaidhoz.
-Csak https-protokollt alkalmazó weboldalakon vásárolj, amelyek URL-címe mellett lakat ikon található a böngésző címsorában! Így kisebb az esélye, hogy adataid illetéktelen kezekbe kerülnek