Így kerüld el, hogy online csalás áldozata legyél

Így kerüld el, hogy online csalás áldozata legyél

Egy mányi lakos netes csalás áldozata lett: adathalász oldalon megadta bankkártyájának adatait, nem sokkal később egy olaszországi étteremben fizetett valaki a bankkártya adataival. A rendőrség ezeket a tippeket adja, hogyan előzhetőek meg a hasonló esetek.


Az internetes vásárlási csalások egyik gyakori módszere, hogy bűnözők hamis online áruházakat vagy alkalmazásokat hoznak létre. Ezeket előszeretettel hirdetik a közösségi médiában, sokszor bankok vagy közüzemi szolgáltatók webhelyeire megszólalásig hasonlító felületeken. A hamis, adathalász üzenetek akár a keresőmotorok találatai között is megjelenhetnek. A megtévesztő hirdetések gyakran csábítóan alacsony áron kínálnak népszerű ruházati cikkeket, lábbeliket, játékokat, elektronikai és informatikai termékeket. Emellett kiberbűnözők az online fizetések során előszeretettel használt megoldásokra is alkottak már adathalász programokat.

Egy ilyen program letöltése után vált csalás áldozatává nemrég egy 48 éves mányi lakos is. A bankjától kapott sms-ből értesült arról, hogy a bankkártyáját illetéktelenek egy olaszországi étteremben használták, miközben a plasztiklap mindvégig otthon, Mányban volt. A nyomozás során kiderült, hogy az áldozat nem sokkal korábban egy online fizetések lebonyolítására szolgáló, adathalász alkalmazásban adta meg a bankkártyaadatait, amelyek így kerülhettek a csalók kezébe.

Íme, a tanácsok

- Ne mentsd el a bankkártyaadataidat online vásárlás során! Így csökkentheted annak az esélyét, hogy illetéktelenek megszerezzék azokat, ha feltörik az adott cég fiókját.
- Soha ne válaszolj kéretlen e-mailekre! Ne kattints az ilyen üzenetekben szereplő linkekre, és ne nyisd meg a csatolmányokat, mert azok kártékony szoftvereket tartalmazhatnak!
-Ne használj nyilvános wifihálózatot! Ha mégis muszáj csatlakoznod, ne végezz semmilyen tevékenységet, amelyhez bankkártyaadataidat kell megadnod (például internetes vásárlás)!
- Telepíts megbízható biztonsági szoftvert! Számítógépedre és okoseszközeidre csak elismert biztonsági szolgáltatótól tölts le alkalmazást, amely védelmet nyújt a kártékony programok és az adathalászat ellen!
- Használj kétfaktoros hitelesítést! Ez csökkenti annak esélyét, hogy lopott jelszavakkal hackerek hozzáférjenek bizalmas fiókjaidhoz.
-Csak https-protokollt alkalmazó weboldalakon vásárolj, amelyek URL-címe mellett lakat ikon található a böngésző címsorában! Így kisebb az esélye, hogy adataid illetéktelen kezekbe kerülnek - írja a Police.hu.

Ha Olaszországból hívnak...

Sok online és telefonos csalásról adunk hírt. Egy példa a közelmúltból: akár több ezer euróba is kerülhet, ha valaki felveszi az eredetileg Olaszország és a Vatikán előhívójával (+39) kezdődő hívást. Így néz ki a csalók kedvelt trükkje.

A módszer lényege, hogy a hívást a csalók gyorsan megszakítják. Az áldozat telefonján nem fogadott hívásként jelenik meg az ismeretlen külföldi szám. A bűnözők célja az, hogy a kíváncsi vagy figyelmetlen emberek visszahívják ezeket a számokat, amelynek költségeit az áldozat állja – gyakran extrém mértékben.

Ne hagyd ki!