Sok magyar váltotta vissza készpénzes valutatartalékát
Fotó: Shutterstock

Kivettük az eurót a párnacihából és forintra váltottuk

Jóval kevesebb valutát vásároltak a magyarok, mint tavaly, a visszaváltási volumen viszont szépen emelkedett a nyár végéig. A valutaváltóknál a valuta befizetések majdnem 50%-kal emelkedtek, míg a forintról főleg euróra, dollárra váltás 40%-kal csökkent.


Majdnem negyedével kevesebb eurókészpénzt vettek az ügyfelek a hazai bankfiókokban és pénzváltóknál, de drasztikusan visszaesett a dollár vásárlási forgalma is - idézi a jegybank adatait a Világgazdaság.

Eurót, dollárt keveset vettünk

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint az euró vásárlási forgalma 23,5%-kal csökkent, 335,8 milliárd forintra, míg a dollár vásárlások volumene 32,6%-os esést mutatott, 36,1 milliárd forintra.

Ugyanakkor a visszaváltások, vagyis a valutából forintra történő tranzakciók volumene jelentősen emelkedett: az euró befizetések összege 685,4 milliárd forint volt, ami 25%-os növekedést jelentett, míg a dollár esetében a visszaváltás 10%-kal nőtt, elérve az 52,3 milliárd forintot. A valutaváltóknál a valutabefizetések majdnem 50%-kal emelkedtek, míg a forintról valutára váltás 40%-kal csökkent. Összességében a teljes valutaforgalom, beleértve a bankokat és pénzváltókat, az első nyolc hónapban 1100 milliárd forintot ért el, amely 2%-kal meghaladta az előző évit.


Annak, hogy a lakosság inkább visszaváltotta valutáját, két fő oka lehet: egyrészt kedvezőnek ítélték az időzítést valutakészleteik forintra váltására, másrészt az elektronikus fizetési csatornák, például a bankkártyás tranzakciók aránya folyamatosan nő, csökkentve a készpénzes valutaváltás iránti igényt.

Megtakarításaink közben az egekben

Ami viszont a megtakarításainkat illeti, azok új csúcsra értek a második negyedévben. A pénzügyi eszközök állománya június végén 103,58 ezermilliárd forintot tett ki, ami erőteljes, 14,5 százalékos emelkedés az egy évvel korábbihoz képest – derült ki a Magyar Nemzeti Bank adataiból. A készpénz súlya csökkent, befektetési jegyekbe viszont sokkal több pénzt tettünk a második negyedévben.

Az átlagtól elmaradó ütemben, de nőtt a betétek állománya is a háztartásoknál: itt 11,3 százalékos éves bővülést mutatott ki a jegybank, ami 15 320 milliárd forintos június végi állományt eredményezett. A lakossági állampapír-portfólió 13,7 százalékos bővülési üteme minimális mértékben ugyan, de szintén elmaradt az átlagtól: ezzel együtt a kisbefektetők már több mint 13 160 milliárd forintot tartanak.

A megtakarítások legnagyobb szeletét adó részvényeknél és részesedéseknél (befektetési jegyeknél) 18 százalék feletti éves állománybővülést mért az MNB, ezzel a kategória részesedése már kevéssel marad el az 50 százaléktól.

Ne hagyd ki!