Norvégia központi bankja államilag támogatott digitális valutát fog bevezetni-adta hírül a Business Insider.
Norvégia hosszú évek óta vezeti azoknak az államoknak a listáját, melyek polgárai, kormányszervei és pénzintézetei a lehető legkisebb mennyiségben használnak fizikai pénzt. Az országban készpénzes tranzakciók a teljes forgalom csupán 4 százalékát teszik ki. A jegybank legutóbbi bejelentésével, amely szerint központilag támogatott digitális valutát fognak bevezetni, ezt az arány még tovább szeretnék csökkenteni.
Gyengülő félelmek
Øystein Olsen, a Norges Bank kormányzója korábban nem tűnt túl lelkesnek a digitális valuta bevezetése kapcsán. Hangsúlyozta, hogy Norvégiának nagyon kevés nemzetközi tapasztalata van, és egy ilyen valuta komplex problémákat vetne fel.
Ennek ellenére hamarosan élesítik a saját digitális valutájukat, amit már közel 4 éve fejlesztenek. A bank közleménye szerint a következő két évet arra szánják, hogy tovább teszteljék és finomítsák a fizetőeszközt, mielőtt teljesen az ország életének részévé válhatna.
Több tudásra, tapasztalatra van szükségünk ahhoz, hogy biztosan kijelenthessük, hogy egy központilag támogatott digitális valutának valóban helye van az országunkban
-mondta Øystein Olsen.
Az államilag bevédett kriptopénz használatával csökkenhetnének a tranzakciós és kezelési költségek, így hatékonyabb megoldást kínálnának, mint a hagyományos fizetőeszközök. Ráadásul ezek a pénznemek blokklánc technológiára alapulnak, így szinte lehetetlen meghackelni a rendszert.
Szépen sorban
Számos ország tervezi a saját, jegybank által támogatott digitális valuta bevezetését, például az USA és az Egyesült Királyság. Nem meglepő módon Kína jár a legközelebb a megoldáshoz, ők már 2014. óta tesztelik a saját valutájukat, amit jövőre már élesben is bevethetnek. Ne feledjük, Kínában van a Bitcoin-bányák 75 százaléka.
A központi digitális valuták célja a kedvezőbb árak mellett az lenne, hogy a kriptovaluták okozta instabilitást és veszélyeket kiegyensúlyozzák.