Idén is jó évet zárhat az OTP Bank, kijöttek a harmadik negyedéves eredmények
Fotó: Shutterstock

Az OTP a hét utolsó munkanapján terítette ki a lapjait

Az első kilenc hónap eredményei alapján az OTP sikeres évet zárhat idén is – mondta a hitelintézet vezérigazgató-helyettese a harmadik negyedéves gyorsjelentést értékelő sajtótájékoztatón. Az osztalékfizetésről is beszélt.


Románia lemaradt

Bencsik László szerint a teljesítő hitelállomány éves szinten valószínűleg 15 százalékkal nőhet, a korrigált tőkearányos megtérülés (ROE) 18-20 százalék között alakulhat. Megerősítette egyúttal, hogy az OTP vezetői elkötelezettek a jövő évi osztalékfizetés mellett. A vezérigazgató-helyettes biztatónak nevezte a működési eredmény 20 százalékos csoportszintű növekedését. Mint mondta, a korrigált adózott eredmény alapvetően a magasabb kockázati költségek miatt maradt el kicsivel a második negyedévitől, a két időszak egyébként hasonlóan alakult. A profit növekedése minden országban jelentős Románia kivételével, ahol viszont néhány éven belül a piaci részesedéssel együtt a jövedelmezőség is nőhet.

Erős növekedési pályára utal a teljesítő hitelek 4 százalékos csoportszintű bővülése egy negyedéven belül, a növekedés üteme már most meghaladta a várakozásokat. A jutalékbevételek emelkedése a nyári hónapok fellendülésével magyarázható. Ez nagyrészt az idegenforgalom bővülését jelenti, de a gazdasági növekedés általában is a tranzakciószám, és ezzel együtt a bevételek emelkedésével jár

– tette hozzá.

Egyre több hitelt veszük fel

A hitelállomány csoportszint felett bővült, nagyrészt az államilag támogatott konstrukcióknak köszönhetően. A betétállomány bővülése is jelentősebb belföldön, mint másutt. A növekedés – mint mondta – összességében arra utalhat, hogy az ügyfelek elégedettek az OTP szolgáltatásaival. A vezérigazgató-helyettes jelentős eredménynek tekinti, hogy a vállalati hitelezés bővülése 9 hónap alatt meghaladta a 2020-ast, és ebben jelentős a kisvállalkozások aránya. Az elmúlt bő egy évtizedben az OTP erős szereplővé vált a vállalati szolgáltatások piacán – hangsúlyozta.

  Ennyit bukott az OTP a moratóriummal

A vezérigazgató-helyettes közölte, hogy a bevezetés óta a moratórium több mint 45 milliárd egyszeri veszteséget okozott az OTP-nek. A hosszabbítás hatása az utolsó három hónapban jelentkezik majd, a teljes hitelállomány több mint 4,2 százalékára, csaknem 224 milliárd forintra vonatkozhat novembertől. Az elmúlt másfél év kedvező fejleményének tekinti ugyanakkor a digitális banki megoldások elterjedését. Az OTP – mint mondta – sokat költött ilyen fejlesztésekre, és ennek eredményei már látszanak, a bank világszínvonalú online szolgáltatásokkal rendelkezik.

A péntek hajnalban közzétett gyorsjelentés szerint az OTP a harmadik negyedévben 127,3 milliárd forint nyereséget ért el, ami 1 százalékkal kisebb az előző negyedévinél, de 8 százalékkal magasabb az egy évvel ezelőttinél. Az eredmény elmaradt az elemzői várakozásoktól. A kilenchavi konszolidált adózás utáni nyereség 335,321 milliárd forint, a növekedés éves alapon 78 százalék. A konszolidált korrigált adózott eredmény 373,578 milliárd forint, ami 61 százalék éves növekedésnek felel meg.


Ne hagyd ki!