Bár a legtöbb felmérés szerint három-hat hónapnyi anyagi tartalékra van szükségünk ahhoz, hogy biztonságban érezhessük magunkat, sokan nem tudnak ennyit összespórolni akkor sem, ha amúgy jól keresnek. Most mutatunk 5 tanácsot, amivel ez megváltozhat.
Fejben dől el
A pénzügyi kiegyensúlyozottság valójában nagyon hasonlít az egészséges életmódra, hiszen itt is fejben dől el sok minden. Nem elég tudnunk, hogy mi lenne a megfelelő lépés: ezeket a lépéseket folyamatosan és következetesen be is kell tartanunk. Bár nem könnyű belevágni a takarékoskodásba, minél hamarabb kezdjük el, annál hamarabb fogjuk majd saját bőrünkön érezni a munkánk eredményét – egy idő után pedig már rutinból odafigyelünk majd a költéseinkre.
Vezessünk napolót
Ahhoz, hogy lássuk, pontosan mennyit tudunk megtakarítani, érdemes vezetni a kiadásainkat – ezt megtehetjük egy külön füzetben, de ma már számos applikáció is rendelkezésünkre áll, sőt, több bank mobilbankja automatikusan, kategóriákra bontva vezeti a költéseinket.
A kiadások egy részén (például a közüzemi számlákon) nem biztos, hogy tudunk majd spórolni, más kategóriákra viszont sokkal jobban oda tudunk majd így figyelni.
Tegyünk félre rögtön a hónap elején
Bár úgy is takarékoskodhatunk, hogy az adott hónap végén megmaradt pénzt tesszük félre, a szakértők szerint sokkal jobban járunk, ha a hónap legelején tesszük ezt meg. Tévhit, hogy ehhez magas fizetés kell: bármilyen alacsony összeggel érdemes elkezdeni a spórolást. Akár havi 5-10 ezer forint is sokat jelenthet a megtakarítási számlánkon.
Fektessünk be
Ha összegyűlt félmillió forint a vésztartalékunkban, akkor érdemes befektetnünk az összeget valamilyen alacsonyabb kockázatú eszközbe, így ugyanis nem veszít majd értékéből az infláció ellenére sem. Erre jó választás egy értékpapírszámla, amelyen állampapírokat vagy más értékpapírokat is tarthatunk.
Ahogy a Bank360 kiemeli, a vésztartalékot – amire bármikor szükségünk lehet – semmiképp nem érdemes kockázatos eszközökbe, például részvényekbe fektetnünk.
Ne csüggedjünk, ha elfogy
Sokan hamar feladják a spórolást, ha váratlan helyzetben kénytelenek elkölteni a vésztartalékukat. Valóban csüggesztő érzés, ha egy nem várt orvosi beavatkozás vagy épp büntetés miatt hozzá kell nyúlnunk az összetakarékoskodott pénzünkhöz, de ezekben a helyzetekben kell igazán kitartónak lennünk, és, ha kell, újrakezdenünk a félretett összeg felépítését.