Eltévedt csomagok, nem kézbesített levelek, késve megkapott segély. Sok helyütt akadoznak a postai szolgáltatások, ami a bosszúság mellett akár komoly problémát is okozhat az ügyfeleknek.
Nem jön a postás
A visszajelzések alapján valami nincs rendben a Magyar Postánál, 2024 elején komoly hiányosságokat mutat a rendszer. Például egy Bács-Kiskun vármegyei olvasónk online rendelt, MPL futár kiszállítással várt szobanövényei több héten át nem érkeztek meg. Később kiderült, hogy az ismeretlen okok miatt a Posta raktárában töltött időszakot nem is vészelték át. De a Dunakanyarban is rendszeres problémát jelentenek a meg nem érkező küldemények. A kismarosi közösségi médiában például egymást értesítik a lakosok, hogy több napos vagy hetes késéssel kihez kinek a levelét dobták be. A börzsönyligeti rész bizonyos utcáiba a tapasztalatok szerint sokszor nemes egyszerűséggel be sem megy a postás. Tóth Zsuzsanna, a Postás Szakszervezet munkatársa szerint az agglomerációban a fluktuáció okoz problémát, ezért próbálnak tenni azért, hogy a kézbesítő munkakör ismét vonzó legyen. A helyismeret és szakmai tapasztalat hiánya ugyanis hamar felmondásra sarkallja a postásokat, emiatt a kézbesítés nehézkessé válik. “Ahol a tapasztalat nem tudja segíteni a napi munkavégzést, vagy távollét miatt helyettesítés szükséges, a felfutott anyagmennyiség és a bejárandó terület nagysága komoly megterhelést okoz a kollegáknak” - mondja.
Apró problémából nagy baj
Egy Fejér megyei olvasónk pedig csak a véletlennek köszönheti, hogy a számára megállapított álláskeresési járadékot megkaphatta. A ki nem utalt összeg felől érdeklődött a Kormányhivatal Foglalkoztatási Osztályának illetékesénél, aki tájékoztatta, hogy a kiküldött határozatot először is át kell vennie, a dokumentum pedig hetek óta a postán várja. Csakhogy az erről szóló postai értesítést nem kapta meg, csak a kormányhivatal által kikeresett küldeményszám alapján sikerült még időben átvenni az iratot. A járadék novemberi és decemberi részét ezért csak január végén kapta meg. “Nem kapta meg az értesítőt? Nincs ezzel egyedül, azt kell, hogy mondjam, ez ma már a sztenderd” - jött a meghökkentő válasz a kormányhivatal munkatársától, aki szerint az álláskeresési járadékok folyósítása többeknél az elkallódott értesítők miatt csúszik. Ha valaki nem veszi át az értesítőt, a megítélt segélyről szóló határozat nem lesz jogerős. Pedig a hivatalos értesítők, fizetési felszólítások át nem vétele kész önsorsrontás. Egy eljárás alól nem mentesülünk a levél át nem vétele miatt, így a tudtunk nélkül jócskán ronthatunk saját helyzetünkön, ami miatt akár komoly plusz költségeket is vállalnunk kell. Arra, hogy több megkeresésünk is érkezett a postai szolgáltatások minőségi romlásával kapcsolatban, a Magyar Posta lapzártánkig nem reagált.
Elvérzett reform?
A KSH adatai szerint 2021-ben a postai szolgáltatóhelyek száma összesen 2630, míg 2022-ben 2189 volt. 2023-ban 366 darab postát bezártak ezekből, amely 210 településen tette nehezebbé a nyugdíjak felvételét vagy más postai ügyintézést. Bár a helyi önkormányzatoknak a posta felajánlotta az üzemeltetést, ezt kevés helyen tudták megoldani. 45 posta a bezártak közül kinyithatott azzal a feltétellel, hogy a posta díjat számol fel az önkormányzatoknak az üzemeltetésért. Emellett 2023 februárjában jött hidegzuhanyént a bejelentés, hogy 1200 dolgozótól válik meg a cég. A posták kezdetben ideiglenes, majd végleges bezárására és a leépítésekre a Magyar Posta szerint az energiaválság miatt volt szükség, a cél a vállalat működési stabilitásának megőrzése volt. A Postás Szakszervezet és az önkormányzatok is hamar bírálni kezdték a döntést és azt, hogy egyeztetés nélkül hozták tető alá. A szakszervezet 2023. áprilisban kiadott villámközleménye szerint az addig megvalósult postabezárások is felháborodást keltettek, és láthatóan megnövekedett a várakozási idő a postákon, ami újabb panaszokhoz vezetett. Aggodalmaikat felsorakoztatva megjósolták azt, ami épp történik. Az ügyfélélmény romlik, és sokan ma már nem kiegészítésként, hanem alternatívaként használják a csomagküldő szolgálatokat, veszélyeztetve a postai stabilitást.
Mentőötletek
A kényszer sok helyen szült átmeneti megoldást. A szombathelyi oladi lakótelepen az Oladi Városrész Egyesület postapótló szolgálati missziót töltött be a postai bezárásokat követően. Tagjaik önkéntes alapon nyújtottak postai jellegű szolgáltatást, csekkek és levelek feladását. Számításaik szerint ugyanis a Szombathely nyugati oldalán álló lakótelepeket és a családi házas övezeteket is beleértve nagyjából 15 ezer ember maradt elérhető közelségű postai szolgáltatás nélkül. Az Egyesület vezetője, Hegedűs László elmondta, hogy a posta bezárásának ideiglenes jellege miatt kezdtek az akcióba, de amikor már látszott, hogy a rolókat véglegesen húzták le, a kezdeményezésnek vége lett. Valószínűleg nem bírták volna ezt csinálni a végtelenségig. Sajnálatosnak nevezte, hogy az érintetteknek utazniuk kell egy levél feladásához is.