Vigyázz, ha ilyen sms-t kapsz
Fotó: Shutterstock

Így kerüld el az sms csalásokat: 10 tipp a rendőrségtől

Az utóbbi időben elharapóztak az SMS-ben elkövetett csalások - írja a police.hu oldal, amely összegyűjtött 10 tanácsot, hogy mire érdemes odafigyelni. Nemcsak sms-ben, hanem emailben , chatszoftvereken is kaphatunk gyanús üzeneteket. Ha nem vigyázunk, a pénzünk is bánhatja.


1. Megszólítás. Nincs. Csak annyi, hogy „Rendőrség:…”. Egy hivatalos értesítésben minimum annyi lenne, hogy „Üdvözöljük!”. (Előfordulhat, hogy mi is csak úgy köszönünk, hogy „Figyelem, itt a rendőrség!”, de azt csak személyesen tesszük, nem SMS-ben.)

2. Helyesírás. A csaló SMS-ek nagy része hibás magyarsággal íródik, rögtön legyen gyanús, ha ilyet tapasztal!
3. Tudják a telefonszámomat… Miután a mobiltelefon a személyes terünk része, azt gondolhatjuk, hogy ha a küldő ismeri a számunkat, azt komolyan kell venni. Nem, nem tudják. Véletlenszerűen küldik ezeket az SMS-eket, vagy megvásárolt adatbázisok alapján.
4. Ki küldte? Mindig nézze meg a küldő számát! Ha nem magyar szolgáltatótól érkezik magyar közület, hatóság nevében, akkor biztos csaló!
5. Ha mégis magyar a küldő száma, akkor utána lehet nézni online vagy telefonos tudakozóban, kihez, mihez tartozik. Jó eséllyel egy feltöltőkártyás telefoné, amit pár nap után kidobnak.
6. Link. A fenyegetésben szereplő hivatkozásnál nézze meg a címet, hogy mire szeretnék átirányítani. Ha nem .hu a végződés, akkor szinte biztos csalás. A hu-com. például abszolút átverés.
7. A csalóknak két céljuk lehet: Ha rákattint az SMS-ben szereplő hivatkozásra, akkor átirányítják egy oldalra, amin az adatai megadását kérik. Ha megteszi, már el is lopták. Vagy a linkre kattintva rögtön letölt egy rosszindulatú programot a telefonjára, amivel átvehetik az irányítást.
8. Semmi konkrétum. Nem szerepel, hogy hol, mikor, mit „követett el”, csak egy összeg. Sok esetben úgy, hogy például: 4500 HUF. Mi pedig ugye nem így írjuk a forintunkat.
9. Késedelmes fizetés… Komolyan. Gondoljon bele: kapott korábban bármilyen fizetési felszólítást, aminek nem tett eleget? Különben hogy lehetne késedelmes fizetése?
10. A rendőrség sosem küld felszólítást SMS-ben. Hivatalos ügyben kizárólag ajánlott levélben vagy ügyfélkapun kommunikálunk.tlagkereset 13,5, a nettó átlagkereset 13,4, a reálkereset pedig 9,5%-kal nőtt az egy évvel korábbihoz képest - írja a police.hu.

Így védjük a pénzünket a neten

Sokan az elszenvedői online pénzügyi átveréseknek. Egy bankszámla-tulajdonos magánszemély átlagosan 1,3 milliót, míg egy vállalkozás 31 millió forintot veszített az első negyedévben, ha bedőlt a csalóknak. Írtunk arról is, hogyan védhetjük pénzünket a neten. Íme néhány jótanács:

- Állítsunk be limitet az online tranzakcióknál és az ATM-es pénzfelvételnél is.

- Kérjünk push-értesítéseket kérjünk a tranzakciókról (sms is lehet, csak pénzbe kerül). Minél gyorsabban észleljük a lopást, annál nagyobb eséllyel szerezhetjük vissza a pénzt.

- Ha tehetjük, legyen több alszámlánk bizonyos célokra, ezzel is csökkentve a kockázatot

- Használjunk virtuális kártyát az online fizetésekre, amire csak akkora összeget kell elhelyeznünk, amennyit éppen el szeretnénk költeni.

- Kérjünk külön kártyát a rendszeres fizetésekhez, például a folyamatosan megújuó előfizetésekhez és ezeken tartsunk kisebb összegeket.

Gyorsabban blokkolnak a bankok

Foglalkoztunk azzal is, hogy augusztustól egy új törvény lehetővé teszi, hogy a visszaélésekhez kapcsolódó számlákat gyorsabban blokkolhassák a bankok. Az új szabályozás nemcsak a hagyományos bankokra, hanem valamennyi pénzforgalmi szolgáltatóra, így a fintechekre (például Revolut és Wise) is vonatkozik.

Ne hagyd ki!