Nem éppen rendezett a helyzet a belföldi turizmus szereplői között, akiknek pedig elméletben közös érdeke lenne a hazai turizmus zavartalan működése. Az Index több szereplőt megkérdezve járt utána, pontosan mi is zajlik a szektorban.
Több, a hazai turizmus működését jól átlátó forrás is arról beszélt az Indexnek, hogy komoly új átszervezések várhatóak a magán- és egyéb szálláshelyek üzemeltetésében. Bizonyos híresztelések szerint ezek éves nyitvatartását 120-180 napban maximalizálnák.
A komolyabb szabályozás igénye először a ma már több mint 14 ezer egységgel jelen lévő Airbnb-k működése miatt merült fel – miattuk vezették be az Európában egyedülálló szálláshely-minősítési rendszert is. Emellett megjelent a kötelező, napi szintű adatszolgáltatás is, így már eleve egy komolyan szabályozott pozícióból várják a szereplők az esetleges szigorításokat.
A Falusi és Agroturizmus Országos Szövetségének (Fatosz) elnöke, Frankó Pál szerint
A kiadható napok számának korlátozása ellentétes lenne a Nemzeti Turizmusfejlesztési Stratégia 2030 – Új turizmus, stratégiai céljaival, amely a hazai turizmus vendégéjszakáinak számának országos szintű növelését, illetve a hazai szálláshelyeken történő magasabb költést szeretné elérni, legyenek azok kereskedelmi vagy magán- és egyéb szálláshelytípusok.
Frankó hozzátette: mivel mindenki csak iparági pletykák szintjén értesült a tervezetről, a teljes szakma a sötétben tapogatózik – egyelőre az sem világos, hogy az említett korlátozást mikor vezetnék be, és pontosan hány napban maximalizálnák az éves működést.
A Felelős Magánszálláshely Kiadók Egyesületének (FMKE) elnöke, Wakszmann Csaba kiemelte: az egyesület reméli, hogy tényleg a működési feltételek javulásával kapcsolatos igényekről van szó, nem pedig a magánszálláshelyek szándékos ellehetetlenítéséről.