Debrecen lakás bérlése egyetemváros
Fotó: Shutterstock

Kiadod a lakásodat? Ezeket nem árt tudnod!

A lakáskiadáshoz nem kell feltétlenül adószámot kiváltani, hacsak a bérbeadó nem választ valamilyen adószámhoz kötött gazdálkodási formát - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).


Az adóhivatal a bérbeadási csúcsszezon apropóján a hosszú távú lakáskiadás legfőbb szabályait foglalta össze.

Ha a bérbeadó magánszemély és nem turisztikai céllal adja ki ingatlanját, akkor a bérbeadás főszabály szerint áfamentes.

A havi lakbérről átvételi elismervényt kell kiállítani, ami írásban rögzíti a bevételt.

A bérbeadás teljes bevételéből a jövedelem kétféle módon állapítható meg: az egyik lehetőség a tételes költségelszámolás, amikor a bevételt csökkentik az igazolható költségek (közüzemi számlák, felújítási költségek) és az értékcsökkenés. A másik lehetőség, hogy a teljes bevételből 10 százalék költséghányad levonásával állapítja meg jövedelmét a bérbeadó.

Részletek a NAV információs füzetében

A jövedelem után negyedévenként adóelőleget kell fizetni, és az éves szja-bevallásban ingatlan-bérbeadásból származó jövedelemként kell feltüntetni; az adó mértéke 15 százalék.

Az ingatlankiadás adózásáról bővebb információ olvasható a 10. számú Információs füzetben, amely itt tölthető le.

Ennyiért bérelhet lakást az egyetemista (is)

A júliusi egyetemi felvételi minden évben megmozgatja a kiadó lakások piacát. A “vonalhúzás” apropóján írtunk az egyetemvárosok bérleti díjairól. Az ingatlan.com adatai szerint a budapesti kerületekben a bérleti díjak 168-330 ezer forint között mozognak. Ha azonban a teljes kínálatnak azt a 25 százalékát nézik, amelyek a legolcsóbbak a piacon, akkor városrésztől függően legfeljebb 148-250 ezer forintos bérleti díjakkal találkozhatnak a diákok Budapesten.


Az egyetemvárosok piacát nézve kiderül, hogy Debrecenben a 245 ezer forintos átlagos lakbérszinthez képest 195 ezer forintért szerepelnek a teljes kínálat 25 százalékát adó legolcsóbb lakások. Pécsen és Szegeden az átlagos bérleti díj 150 ezer és 170 ezer forint, ezzel szemben az olcsóbb árkategória lélektani határát 129 ezer és 140 ezer forint jellemzi. Győrben 200 ezer és 160 ezer forint ugyanez a két érték, Miskolcon pedig 110 ezer forintos átlaghoz képest legfeljebb 90 ezer forintot kell fizetni a legolcsóbb lakásokért.

Ne hagyd ki!