Luxusvilla 1 milliárdért, 7 négyzetméteres lakás 10 millióért, ház Tolnában 1,2 millióért. A Duna House ingatlanközvetítő hálózat összegyűjtötte a legérdekesebb ingatlanpiaci adatokat az átlagoktól a legekig.
Az átlagok
Az ingatlanpiaci szempontból gyengén muzsikáló 2023-as év átlagánál 13%-kal magasabb összeget, 45,2 millió forintot fordítottak ingatlanvásárlásra a vevők az idei évben országosan, míg a fővárosban 6%-kal, 60,4 millió forintra emelkedett az átlagos ingatlanérték tavalyhoz képest. Az országos értékesítési adatok alapján a panelek 635, a téglalakások 807, a házak pedig 422 ezer forintos átlag négyzetméteráron keltek el idén. A teljes hazai ingatlanpiacot vizsgálva az újépítésű ingatlanok átlagosan 830 ezer Ft/m2 összegért cseréltek tulajdonost, a fővárosban azonban ennél jóval költségesebb az újlakás-vásárlás, 1,5 millió forint körül alakul a korszerű, új projektek lakásaiért kért átlagos négyzetméterár.
A legdrágább és a legnagyobb
Az ingatlanközvetítő tranzakciós adatai alapján végső vételár szempontjából a csúcstartó egy, a főváros budai oldalán található, természetesen energiahatékony, modern, magas minőséget képviselő, újépítésű 600 négyzetméteres luxusvilla, amelyért 1 milliárdot meghaladó összeget fizetett az új tulajdonosa.
Négyzetméterárban rekordernek egy 2,6 millió feletti egységáron értékesített, XI. kerületi, nagyon jó állapotú, 80 négyzetméteres lakás számított, de volt, aki a 2,3 millió forintot sem sajnálta négyzetméterenként egy balatonlellei, 36 négyzetméteres, lakható állapotú ház vásárlása során.
A legnagyobb alapterületű ingatlan címért folytatott verseny során, ugyanis az idei évben egy, a Szentendrei-szigeten megbúvó, XVIII. század első felében épült ház érdemelte ki a maga 867 négyzetméterével.
A legkisebb, a legolcsóbb és a legrégebbi
A 2024-ben értékesített, legcsekélyebb méretű ingatlan egy 7 négyzetméteres, XX. kerületi lakás volt, amely 10,8 millió forintért talált gazdára. Vételár tekintetében a sor másik végén kistelepülések bontásra váró, vagy felújítandó házai szerepeltek, amelyek közül a legolcsóbb egy 1,2 millió forintért értékesített, 35 négyzetméteres ingatlan volt Tolna vármegyében.
A fővárosban nem meglepő, ha több mint 100 évvel ezelőtt épült házban található lakások kerülnek a piacra, ennek ellenére a Duna House közreműködésével 2024-ben értékesített ingatlanok között ezúttal a legkorosabb egy 1711-ben épült kastély, amely Zala vármegyében, Lovásziban található. A különleges ingatlan alku nélkül, irányáron került új tulajdonosához - írja a Duna House.
Ennyit (is) lehet alkudni az ingatlan árából
Az OTP Ingatlanpont adatai alapján az átlagos alkuszint immár hetedik negyedéve nem mozdul ki a 6,4-6,8 százalékos sávból, ősszel azonban enyhén szűkült a vevők alkulehetősége.
A alkurekorder ezúttal holtversenyben egy Pest és egy Heves vármegyei kis község egy-egy 54 éves családi háza, az előbbi felújítandó, az utóbbi kiváló állapotú. Mindkettő 39 százalékos alku után kelt el, az előbbi 6, az utóbbi 17 millióért. Ez a példa is jelzi, hogy nem csak törődést igénylő házakat lehet igen nagy kedvezménnyel vásárolni. Így talált gazdára 37 százalékos alku nyomán egy átlagos állapotú, nem panel lakás Békésben, egy határszéli kisvárosban.