A Rentingo elkészítette Budapest albérleti térképét, amelyből kiderül, hogy hol olcsóbb, hol drágább lakást bérelni. Jó tanács az albérletet keresőknek, hogy drágább kerületen belül is vannak olcsóbb utcák.
Februárban átlagosan 251 ezer forintért kínálták budapesti lakásaikat a bérbeadók, a bérlők pedig jellemzően 216 ezer forintért kerestek kiadó ingatlant. A kínálati árban ez mindössze 1,1 százalékos elmozdulás az előző hónaphoz képest, ami megerősíti a tavaly nyár óta látható tendenciát: a 250 ezres határ felett lényegesen nehezebb bérlőt találni Budapesten. Februárban a bérbeadók 62 százaléka módosított lefelé az eredeti elképzelésén, és menet közben csökkentett a meghirdetett bérleti díjon - írja az Economx.
A legdrágábban lakást a budai várban és az V. kerület Bazilika és Lánchíd közötti részén lehet bérelni. A legolcsóbb kiadó lakásokat pedig Soroksár külső részén, valamint a 17. kerülethez tartozó Rákoshegyen találjuk. Az albérleti díjak azonban az olcsóbb lokációkban emelkedtek a legnagyobb mértékben.
Aki jó áron keres albérletet, annak érdemes kerületeken belül, mikropiaci szinten gondolkodnia. Budapest albérletpiaca ugyanis nem 23 kerületből, hanem valójában 160 kisebb egységből áll, és a belső kerületekben is lehet olcsóbb részeket találni. Például Újlipótváros Váci úthoz közelebbi területein érdemes keresgélnie annak, aki a központi desztinációból nem szeretne feladni, de pénztárcája nem bírja a legdrágább budapesti albérleteket.
Ennyivel nőhetnek az ingatlanárak
Budapesten tavaly éves összevetésben 14 százalékkal, a vidéki városokban 12,3 százalékkal, míg a községekben 19,7 százalékkal nőttek a lakásárak. A fővárosi új lakásoknál is jókora eltérések vannak: 2,9 millió forintos átlagárával a XII. kerület a legdrágább, ezzel szemben a legalacsonyabb árat a XVIII. és a XX. kerület nyújtja, mindkét városrészben 1 millió forint alatt maradt az új lakások átlagos négyzetméterára. Az MBH Jelzálogbank előrejelzése szerint országosan 14-17 százalékkal emelkedhetnek a lakásárak idén.