A frekventált településeken idén 25 százalékkal emelkedtek a telekárak a tavalyi év azonos időszakához képest. 16 százalékkal bővült a kereslet, amit a felmérést készítő Otthon Centrum a javuló gazdasági helyzettel, a csökkenő inflációval, illetve a CSOK Plusz bevezetésével magyaráz.
Budapest XI. kerületében 100 000 forint felett van egy családi ház építésére alkalmas telek négyzetméterára, a pesti oldal külső kerületeiben 60-80 ezer forint között. A budai agglomerációban Törökbálint a rekorder 57 ezer forinttal, de Nagykovácsi 52 ezer és Solymár 43 ezer forinttal hasonló árszintet képvisel - írja az Economx.
A nagyvárosok telekárai között jelentős különbségek tapasztalhatók: a legdrágább Debrecen, négyzetméterenként 41 ezer forintos átlaggal, Győrben ennek a fele, míg Sopronban 15 ezer forint az átlagérték. A legtöbb városban – Eger, Székesfehérvár, Pécs – 10 ezer forint körül alakul a négyzetméterár.
A kisebb települések relatíve még mindig olcsók: a Somogy vármegyei Látrányon négyzetméterenként 4, Hajdúszoboszlón 8 ezer forint az átlag.
Az ingatlanlánc szakembere megjegyezte, telekárban nagy a különbség egy településen belül is. Városokban a központtól való távolság, az infrastruktúra, tóparti helyeken a víztől való távolság a meghatározó, ez is magyarázza a különbségeket.
Már drágább a balatoni ingatlan a budapestinél
Korábban bemutattuk a Duna House elemzését, amely szerint az ingatlanvásárlásra fordított összeg már 6 százalékkal magasabb a Balatonon, mint Budapesten. A Balaton környékén átlagosan 64,3 millió forintot, a déli parton 60,9 milliót, az északin pedig 67,7 millió forintot szántak a vevők ingatlanvásárlásra. Ez több mint a duplája a 2018-as adatoknak, amikor a tónál még 25 millió forint alatt is megoldható volt az ingatlanszerzés. Budapesten vásárlók átlag 60,4 millió forintot költöttek otthonteremtésre.