Változott a jogszabály
Fotó: Shutterstock

Duplájára nő számos fogyasztási cikk jótállási ideje

Eddig legkevesebb 12 hónap volt a kötelező jótállás időtartama számos tartós fogyasztási cikknél Magyarországon. Azonban változott az erre vonatkozó jogszabály, amely immár minimum 24 hónapot ír elő.


Duplájára nő egyes tartós fogyasztási cikkek minimális jótállásának az időtartama

Változtatott a kormány a tartós fogyasztási cikkekre vonatkozó, kötelező jótállásról szóló 151/2003. (IX. 22.) Korm. rendeleten. A módosítással eltörölték a 10 ezer és 100 ezer forint közötti bruttó vételárú termékekre vonatkozó, legkevesebb 12 hónapos jótállást. Helyette minden 10 ezer és 250 ezer forint közötti tartós fogyasztási cikkre minimum 24 hónapos jótállást kell vállalniuk a kereskedőknek.

A 250 ezer forintot meghaladó termékeknél továbbra is a 2021-ben bevezetett 36 hónapos jótállás marad érvényben.

Az említett jótállási jog csak a magánszemélyek által vásárolt termékekere vonatkozik, a jogi személyekére nem.

A hwsw megjegyzi, a kötelező jótállás egyedülálló magyar jogintézmény. Az Európai Unió más tagállamai jellemzően csak a kevésbé széleskörű védelmet nyújtó szavatossági időt alkalmazzák.

Csere helyett javítás, fontos döntés az Európai Parlamentben

Egyébként az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén a napokban hagyta jóvá azt a jogszabályt, amely szerint a gyártóknak és szolgáltatóknak inkább javítaniuk kell a meghibásodott termékeket azok cseréje helyett.

Az 584 támogató szavazattal, 3 ellenében és 14 tartózkodás mellett elfogadott jogszabály megerősíti a fogyasztók javításhoz való jogát, egyértelműsíti a javítással összefüggő gyártói kötelezettségeket, és arra ösztönzi a fogyasztókat, hogy csere helyett javítással vagy javíttatással hosszabbítsák meg az általuk vásárolt termékek élettartamát.

Az új szabály értelmében a gyártóknak időben és megfizethető áron kell gondoskodniuk a meghibásodott termékek javításáról, valamint tájékoztatniuk kell a fogyasztókat a javításhoz való jogukról. A garanciális időszakon belül megjavított termékekre további egy évvel meghosszabbodik a jótállás, ezzel is arra ösztönözve a fogyasztókat, hogy ne a cserét válasszák.

Az uniós jog szerint a gyártók a jótállási időn túl is kötelesek lesznek megjavítani bizonyos közhasználatú háztartási készülékeket, ha azok még javítható állapotban vannak, így például a mosógépeket, a porszívókat, sőt az okostelefonokat is. Ezen árucikkek listája idővel bővülhet. A javítás idejére a fogyasztók cserekészülékre tarthatnak igényt. Ha pedig egy adott cikket mégsem lehet megjavítani, előbb egy felújított eszközt kell ajánlani helyette.

A fogyasztók európai javítási tájékoztatók alapján össze fogják tudni hasonlítani, hogy a meghibásodás jellege szerint milyen áron, mennyi idő alatt és milyen feltételekkel vállalják az egyes szolgáltatók a javítást. Európai online platform jön majd létre, ahol a fogyasztók országokra lebontva találhatják meg a helyi javítóműhelyeket, a felújított cikkeket értékesítő, illetve a meghibásodott termékeket felvásárló üzleteket, valamint a közösségi javítási kezdeményezéseket.

Az uniós parlament közleménye szerint a szabály célja, hogy erősítse az uniós javítási piacot, valamint csökkentse a javítási költségeket. A gyártóknak a javításhoz pótalkatrészeket és eszközöket kell rendelkezésre bocsátaniuk. Nem alkalmazhatnak a javítást akadályozó szerződéses kikötéseket, illetve hardveres és szoftveres technikákat, különösen, ha független javítók által biztosított használt vagy 3D nyomtatással előállított pótalkatrészek felhasználásáról van szó. Nem utasíthatják vissza továbbá a javítást kizárólag arra hivatkozva, hogy gazdaságilag nem éri meg, vagy mert korábban másvalaki javította az adott terméket.

A költségek leszorítása érdekében a tagállamok mindegyikének legalább egyfajta ösztönzőt be kell vezetnie a javítás népszerűsítésére: javítási utalványokat és anyagi forrásokat biztosíthatnak, ismeretterjesztő kampányokat és tanfolyamokat indíthatnak, valamint támogathatják a javítással foglalkozó közösségi terek működését.

A jogszabályt az Európai Unió Tanácsának is jóvá kell hagynia. Ezt követő kihirdetése után a tagállamoknak 24 hónapjuk lesz a szabályok átültetésére.

Ne hagyd ki!