Szabadság kivétele, ha elfogytak a napok
Dolgozol a szabadságod alatt is? Nem vagy egyedül!

4 megoldás, ha kivennél pár napot, de elfogyott a szabadságod

Ha egy munkavállalónak elfogy az éves fizetett szabadsága, de további távollétre van szüksége, több megoldás is szóba jöhet. Az Adó Online négy lehetőséget mutat be.


1. A Munka törvénykönyve 55. paragrafusa alapján különböző okok miatt a munkavállaló mentesülhet a munkavégzés alól, például különös méltánylást érdemlő személyi ok miatt. Ez megfelelő lehet, ha például a munkavállaló amiatt menne szabadságra, mert gyermeke elsős évnyitó ünnepségén kell részt vennie, esetleg az otthonában csőtörés történt és várnia kell a szerelőket.

2. A fizetés nélküli szabadság az egyik leggyakrabban alkalmazott megoldás fizetett szabadság hiányában. Ezt a munkavállalónak kell kérnie, és a munkáltatóval való megállapodás alapján vehető igénybe. A fizetés nélküli szabadság olyan időszak, amikor a munkavállaló nem végez munkát, és erre az időre nem, vagy a felek megállapodása szerinti (általában a szokásostól alacsonyabb) mértékben kap munkabért. Fizetés nélküli szabadságra például hosszabb külföldi utazás vagy tanulmányok miatt kerül sor, de ide tartozhat például a tőlünk nyugatabbra már egyre népszerűbb sabbatical. is.

Távmunka, munkaidőkeret

3. A távmunka lehetővé teszi a munkavállalónak, hogy otthonról vagy egyéb helyszínről végezze munkáját. A távmunka rugalmasabbá teszi a munkavégzést, ami különösen hasznos lehet, ha a munkavállaló egyébként tudna dolgozni, azonban családi vagy egészségügyi okok miatt otthon kell maradnia. Ilyen helyzet lehet például a beteg kisgyermek gondozása, munkaképességet nem befolyásoló, de esetlegesen fertőző betegség vagy egy hosszabb otthoni felújítás, mely során a munkavállalónak a szolgáltatókat felügyelnie kell. Otthoni munkavégzés a munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás keretében, átmenetileg és eseti jelleggel engedélyezhető, illetve rendelhető el a munkavállaló számára.

4. A munkaidőkeret lehetővé teszi, hogy a munkáltató rugalmasan ossza be a munkaidőt egy meghatározott időszakon belül, például hetekre vagy hónapokra. Ha a munkavállalónak elfogyott a szabadsága, de szüksége van szabadnapra, a munkáltató segítheti azzal, hogy a munkaidőkereten belül módosítja a munkavállaló munkaidő-beosztását, aki így a kiesett munkaidőt később pótolhatja.

Extra szabadságra mehetsz itt, ha nem vagy boldog

Egy formabontú vezetői intézkedést mutattunk be a közelmúltban Kínából. A "boldogtalan szabadságok" bevezetését rendelte el Yu Donglai, a Pang Dong Lai kiskereskedelmi lánc alapítója. Az alkalmazottak bármikor igényelhetnek az őket megillető napok mellé további 10 nap szabadságot, ha nem érzik magukat boldognak.

“Mindenkinek vannak olyan időszakai, amikor nem boldog, amikor tehát nem vagy boldog, ne gyere dolgozni” - nyilatkozta Yu. A vállalatvezető hangsúlyozta, hogy ezt a szabadságot a vezetőség nem tagadhatja meg, és annak megtagadása jogsértésnek minősül. Yu célja, hogy minden dolgozónak elegendő szabadideje legyen a munkán kívül, és szabadon dönthessen a pihenőidejéről.


Ne hagyd ki!