A boldog munkavállaló az üzleti siker alapja egy kínai kiskereskedelmi lánc vezetője szerint. Nála aki nem érzi magát boldognak, extra szabadságra mehet, akár évi 10 napra. Az utóbbi években a munka-magánélet egyensúlyra törekvés világszerte felértékelődött.
A "boldogtalan szabadságok" bevezetését Yu Donglai, a Pang Dong Lai kiskereskedelmi lánc alapítója a China Supermarket Week 2024 elnevezésű rendezvényen jelentette be. Az alkalmazottak bármikor igényelhetnek az őket megillető napok mellé további 10 nap szabadságot, ha nem érzik magukat boldognak - írja a Portfolio.
“Mindenkinek vannak olyan időszakai, amikor nem boldog, amikor tehát nem vagy boldog, ne gyere dolgozni” - nyilatkozta Yu.
A vállalatvezető hangsúlyozta, hogy ezt a szabadságot a vezetőség nem tagadhatja meg, és annak megtagadása jogsértésnek minősül. Yu célja, hogy minden dolgozónak elegendő szabadideje legyen a munkán kívül, és szabadon dönthessen a pihenőidejéről.
Prioritás a munka-magánélet egyensúlya
A Deloitte idén 44 országban 23 ezer fiatal (Y és Z generációs) munkavállaló körében végzett felmérést munkahelyi preferenciáikról. A munka és magánélet egyensúlya továbbra is elsődleges fontosságú mindkét vizsgált generáció számára. A tavalyi eredményekkel összhangban ez a leginkább meghatározó szempont a munkáltató kiválasztásakor, és a legfontosabb tulajdonság, amit kollégáikban becsülnek, jóval megelőzve a siker más hagyományos mutatóit, mint például a beosztás vagy az anyagi javak.
A fontosság ellenére a válaszadók egyharmada úgy érzi, nincs meg a számára kívánt egyensúly, ez pedig jelentős összefüggésben áll a gyakori stresszel. A probléma csak súlyosbodik a hosszú munkaidő (mindkét generáció 51%-a esetében) és a munkavégzés módja és helye feletti kontroll hiánya miatt (44%).
A home office is segítheti a boldogságot
Kritikus tényező a munka-magánélet egyensúly megteremtésében a részben vagy egészben otthonról történő munkavégzés. A Profession állásportál kutatása szerint a munkavállalók 16 százaléka azonnal felmondana, a cég megszüntetné vagy erősen korlátozná egy a munkavégzési formát. Akik körében biztosított a home office, az otthoni munkavégzés három leggyakrabban említett előnye között első helyen a rugalmas időbeosztás lehetősége (65%), az időtakarékosság az utazási idő kiesése miatt (61%), valamint az ideálisabb munka-magánélet egyensúly (40%) szerepel.