Aki nem jár be a munkahelyre, az játssza el máshol, hogy dolgozik – mondta nemrég Elon Musk, a Tesla vezetője. A Goldman Sachs feje, David Solomon aberrációnak nevezte a távmunkát. Szakértők azonban máshogy látják.
A pandémia idején a távmunka volt sok esetben az egyetlen választás, az élet normalizálódásával viszont éles vita lángolt fel arról: van-e értelme visszamennie a munkába annak, aki eddig otthonról dolgozott.
Boldogabb munkavállaló, hatékonyabb munka
Elon Musk úgy látja, a pandémia elhitette az emberekkel: nem kell keményen dolgozni. Az Insider által megkérdezett szakértők szerint ennél nagyobbat nem is tévedhetne a világ leggazdagabb embere.
A legtöbb bizonyíték amellett szól, hogy a dolgozók hatékonyabban végezték a munkát otthonról – mondta Natacha Postel-Vinay a Londoni Közgazdasági és Politikatudományi Iskola gazdasági és pénzügyi történésze. Hozzátette:
Az embereknek nem kellett időt szánni a munkába járásra, és az így felszabadult idő egy részében dolgoztak. Emellett több idejük maradt a családjukra is, valamint alvásra, ami azt jelenti, hogy boldogabbak voltak, vagyis hatékonyabban dolgoztak.
2021 februárjában a NordVPN Teams adatai alapján a Bloomberg azt írta: sok gazdaságban az otthoni munka azt jelentette, hogy az emberek tovább dolgoztak a munkaidő végénél.
Iroda=kemény munka?
Albrecht Ritschl, a gazdaságtörténet professzora ugyancsak megerősítette, hogy az ingázás elmaradása megdobta a munkavégzők produktivitását. Arra is rámutatott: az otthoni munkavégzés másik nagy előnye, hogy kevesebb időt kell „értelmetlen meetingekkel” tölteni.
Ritschl hangsúlyozta:
Az irodában töltött idő nem jelent automatikusan kemény munkát.
A londoni King’s College közgazdaságtan tanára, Almarina Gramozi elmondta: a legnagyobb szabású, az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban végzett tanulmányok arra jutottak, hogy a dolgozók legalább annyira voltak produktívak otthon, mint az irodában. Gramozi hozzátette ugyanakkor, hogy a Japánban végzett hasonló kutatásokból az derült ki: az ázsiai országra ennek az ellenkezője igaz.
Mindhárom szakértő kifejtette, hogy a produktivitás néhány esetben csökkent, de ennek nem az volt az oka, hogy a munkavállalók otthon lóbálták a lábukat.
A családosoknak gyakran meg kellett osztaniuk a figyelmüket a gyermek és a munka között, ez vezetett a hatékonyság időszakos csökkenéséhez – állította egybehangzóan Postel-Vinay és Ritschl. Itt és itt is írtunk a távmunka különböző vetületeiről.