Az utóbbi évtizedben Lisszabon a digitális nomádok slágervárosává vált. A dráguló megélhetés - lakásbérlet, rezsi, étkezés - miatt azonban trendforduló körvonalazódik. A helyfüggetlen életformát választó képzett szellemi munkavállalók Budapest vagy Tallinn felé vehetik az irányt.
Portugália az elmúlt években azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy a digitális nomádok egyik fő célpontjává vált. Lisszabon évi 16 ezer távmunkában dolgozó fiatalt fogadott, akik számára az olcsó bérleti díjak, az enyhe tél és a mediterrán életstílus csalogató hívószó volt. Ez azonban az utóbbi években megváltozott - tudósít az Euronews.
Portugáliát ugyanis igen komoly lakhatási válság sújtja. Egy egyszobás lakás átlagos bérleti díja jelenleg 1200 euró, ami egy év alatt 17 százalékos emelkedés. Nyáron egy garzon albérlet 2500 euróba (1 millió forint) is kerülhet Lisszabonban. Az étkezés is érezhetően megdrágult. Emellett a kormány eltörölt számos adókönnyítést, amivel korábban a digitális nomádokat az országba édesgette.
Budapest és Tallinn vonzó lehet
Miközben Lisszabon elvesztette vonzerejét, más városok felemelkednek. Az Euronews megjegyzi:
Budapesten például 28 százalékkal olcsóbb a megélhetés, mint Lisszabonban, a bérleti díjak a becslések szerint több mint 50 százalékkal alacsonyabbak.
Észtország fővárosában, Tallinnban a portugálnál 11 százalékkal kevesebb pénzből lehet kijönni és az albérlet itt is a fele a lisszaboninak.
Kiépült az infrastruktúra
Budapesten a digitális nomádokra (is) szabott infrastruktúra nagyjából tíz éve folyamatosan épül. Több tucat közösségi iroda (co working office) létesült a városban - például a Loffice, a Kaptár, a Kubiq -, a fővárosi net gyorsasága is versenyképes a többi európai nagyvárossal, és adózásban is született a digitális nomádokra szabott jogszabály. Már most becslések szerint több ezer digitális nomád dolgozik a városban.