2023. zsinórban a második olyan év volt, amikor nőtt az elkövetett bűncselekmények száma Magyarországon. Ezt megelőzően majdnem 10 évig csökkenő volt a tendencia, a g7 szerint pedig egyértelmű, hogy mindez összefügg a gazdasági helyzettel.
A bűncselekmények növekvő száma szinte kizárt, hogy független az elmúlt évekre jellemző inflációtól. Bár a 2010-es évek elején a szabálysértési értékhatár emelése javított a statisztikákon, az árak emelkedése miatt ma már egyre több vagyon elleni cselekmény minősül bűncselekménynek.
2023-ban több mint 178 ezer bűncselekményt regisztráltak hazánkban – ez 2018 óta a legmagasabb érték. Ez azt jelenti, hogy a 2022-es adatokhoz képest 11 ezerrel, a 2021-es értéknél pedig 24 ezerrel volt több a tavalyi bűncselekmények száma.
A fő bűncselekménytípusok közül lopásból regisztráltak a legtöbbet (több mint 27 ezret), de csalásból is több mint 19 ezret rögzítettek.
Néhány erőszakos bűncselekménytípus esetében is nőtt az esetszám. Több mint kétszer annyi emberölésről beszélhetünk, mint az előző évben, de a kapcsolati erőszak is egyre gyakoribbnak bizonyul. A testi sértések száma és az ittas vezetés azonban csökkenő tendenciát mutat.
Bár a bűnelkövetések számának emelkedését nagyrészt a korábbinál több csalás és lopás magyarázza, ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy valóban több ilyen eset történt.
Egyszerűen csak több minősül közülük bűncselekménynek: a hatályos szabályok értelmében a vagyon elleni cselekmények 50 ezer forintos értékhatár alatt szabálysértésnek számítanak, az infláció miatt azonban 2023-ban sok cselekmény csúszott a határ fölé.