Nyári utazások alatt könnyen haza lehet hurcolni az ágyi poloskát, amely vérszívó, fertőz és nem könnyű tőle megszabadulni. A tiszta környezet nem jelent védelmet a rovarok ellen, bizonyos folyamatok optimalizálásával azonban csökkenthetjük az ágyipoloska-fertőzés kockázatát. A Semmelweis Egyetem tanácsai.
Az ágyipoloska -fertőzés nagyon kellemetlen, de semmiképpen ne titkoljuk el, mielőbb ki kell irtani a lakókörnyezetből. A nyári utazási és fesztiválidőszak alatt nagyobb elővigyázatosságot javasol a szakértő. Az ágyi poloska a nyugvó embert keresi, vérszívása szinte észrevétlen, csípése nem mindig jár tünetekkel. A csípés megjelenése, kinézete s ennek megfelelően kezelése egyénenként változik. Azok a szerencsések, akiknél gyorsan kialakul bőrtünet, mivel így kiderül a fertőzés ténye. Legeredményesebben a rovarirtó szerek pusztítják el az ágyi poloskát - írja a Világgazdaság.
Óvintézkedések ágyi poloska ellen nyári utazások alatt
- Utazás során a poggyászunkat ne tároljuk az ágy mellett. Ha megoldható, tartsuk a fürdőszobában; az ágyi poloska ugyanis érzékeny a páratartalomra.
- A ruhákat zsákoljuk be, a szennyest tegyük külön zsákba.
- Nézzünk fotókat, hogy felismerjük és el tudjuk különíteni más rovaroktól.
- Figyeljünk a ráutaló jelekre; például apró, barnás pöttyökre (ürülék), melyek nem elszórtan, hanem koncentráltan, jellemzően a matracon, az ágyneműtartóban, résekben találhatók. Levedlett bőr, peték vagy a már elpusztult rovar is jelezhetnek fertőzést.
- Hazaérve ruháinkat azonnal tegyük mosógépbe, ne tároljuk a lakásban.
- Kertes házban a bőröndöt kültéren ürítsük ki. Nagyobb fertőzés esetén a rovarok a (tiszta) ruhákra is rákerülhetnek, ezért figyeljünk a megfelelő tárolásra és tisztításra.
Itt egy svéd fejlesztés
Korábban írtunk arról, hogy svéd egyetemisták ígéretes módszert találtak ki a világ több nagyvárosában komoly gondot okozó ágyi poloskák elpusztítására. A KTH Royal Institute of Technology hallgatói egy olyan gépet terveztek, amely kiválthatja az embert. A prototípus messzire elérő szén-dioxidot bocsát ki, amit a poloskák képesek észlelni. A gép magához vonzza őket, és az állatok ott rekednek. A prototípus már működőképes, de dolgoznak a fejlesztésen is: egy kamerán, amely megfigyelné a poloskák viselkedését, és ennek megfelelően optimalizálná a szén-dioxid-kibocsátást.