Átlagmagasság csökkenés
Photo by VANDER FILMS on Unsplash

Miért megyünk össze, amikor megöregszünk? Itt a válasz

A férfiak 70 éves korukra 3, a nők 5 centimétert veszítenek átlagosan a magasságukból. Mi áll ennek hátterében? Ha látványosan megyünk össze, az betegségre utalhat.



A Live Science idézi az amerikai National Institute of Aging (ez az NIH egyik kutatóintézete) kutatását, amely összesen 2084, 17 és 94 év közötti nőt és férfit követtek nyomon 35 éven át. A férfiak átlagosan nagyjából 3, a nők pedig 5 centiméterrel lettek alacsonyabbak 70 éves korukra (a 30 éves magasságukhoz képest), míg 80 éves korukra a férfiak már 5, a nők 8 centivel alacsonyodtak.

Miért megyünk össze?

A csontok a terhesség nyolcadik hetében kezdenek kezdenek kialakulni, és folyamatosan nőnek, egészen a 20-as évek közepéig. Ezt követően pedig a kor előrehaladtával elkezd „lebomlani”. 40-50 éves kor körül pedig már elkezd csökkenni a csontsűrűség – a csontok gyorsabban elkezdik lebontani a régi csontokat, mint hogy a szervezet újakat tudna készíteni.
Okozhatja az alacsonyabbá válást a rossz testtartás is – különös tekintettel az állandó előre hajolásra, de a csigolyák közti porckorongok sérülései is okozhatják ezt a magasságvesztést.

A Live Science kiemeli: a magasság csökkenésével összefüggésben számos tanulmány mutatott már rá arra, hogy a súlyos egészségügyi problémák kockázata is magasabb. Utóbbihoz sorolhatók a légutakat és a szív- és érrendszert érintő betegségek - írja a HVG.

Hollandia vezet átlagmagasságban

A World Data Info friss adatai szerint a holland férfiak a legmagasabbak a világon (átlag 184 cm), a nőknél is a hollandok vezetnek, holtversenyben Montenegróval 170 centiméterrel. A magyar férfiak átlagosan 176 cm, a nők 162 cm magasak. A lista végén Kelet-Timor, ahol a férfiak átlag 159 cm, a nők 152 cm "magasak".

Ne hagyd ki!