Lettország nemrég vezette be újra a sorközelezettséget férfiak számára. Most nőkre is kiterjesztenék. Erre Európában csak Svédországban van példa.
Lettország védelmi minisztere, Andris Sprüds kijelentette, hogy egy átfogó honvédelem felé haladva támogatja a nők sorkatonaságát. A kevesebb mint két millió lakosú balti állam közvetlen szomszédja Oroszországnak, amely 2006 után tavaly ismét visszavezette a férfiak sorkötelezettséget. A háborúzó országgal szintén szomszédos Svédország és Litvánia már korábban megtették ezt. A lett kormány célja, hogy 2028-ra 4000 katonája legyen - írja az Economx.
Így néz ki az európai sorkötelezettség
Az Európai Unióban jelenleg kilenc országban van kötelező sorozáson alapuló, néphadsereg típusú katonaság. Ezek: Svédország, Finnország, Dánia, Észtország, Lettország, Litvánia, Ausztria, Görögország, Ciprus. Eddig Svédország az egyetlen tagállam, ahol a nőket is sorozzák. Norvégia nem tagja az Európai Uniónak, de a sorkatonaság intézményével a skandináv blokkot erősíti. Míg a semleges és EU-n kívüli Svájc egy kiterjedt és nagy létszámú tartalékos rendszert működtet. Magyarországon nincs kötelező sorkatonai szolgálat, van viszont hadkötelezettség, ami csak bizonyos rendkívüli esetekben lép életbe.
Tartalékosokat toborzott nyáron a Honvédség
A Magyar Honvédséget két nagy komponens alkotja:
- a hivatásos haderő, amely professzionális szinten szolgálatot teljesítő katonákból áll,
- valamint az ezt támogató területvédelmi tartalékos komponens, amely az egész országot lefedi. A júniusban indított kampányban 1226-an jelentkeztek területvédelmi tartalékosnak Magyarországon, köztük Rajczi Péter egykori magyar válogatott labdarúgó.