A nyár igazi rémálom, ha olyan helyen dolgozunk, élünk ahol nincs klíma. Ma különösen meleg van, ezért úgy döntöttünk, hogy felidézzük egy korábbi cikkünket, amelyben megosztunk néhány hasznos tippet a helyiségek lehűtésére.
1. Stratégiai ablaknyitás
Nyilvánvalónak tűnhet, de gyakran mégsem tesszük meg: nyissuk ki az ablakokat, amikor a kinti hőmérséklet alacsonyabb, mint a beltéri.
Egy kanadai tanulmány, ami a hőszivattyúk működéséről készült (a hőszivattyú lényegében egy légkondicionáló, csak fűtést is biztosít) megállapította, hogy sokan a hőszivattyúkat a belső tér hűtésére használja, akkor is, amikor a külső hőmérséklet a belső hőmérséklet alatt van, olvasható a Hamu és Gyémánt.hu-n.
Valószínűleg ez azért van, mert a tulajdonosok le akarják hűteni a házat lefekvés előtt, és a szigetelt otthonuk megtartja a nap melegebb részéből származó hőt. De ha tudatosabbak vagyunk, és kinyitjuk előbb az ablakokat, amikor hűvösödik, akkor nem lesz szükség klímaberendezésre.
2. Mennyezeti ventilátor
A mennyezeti ventilátorok akkor is nagyszerű alternatívát jelentenek, ha nincs légkondicionáló a lakásban, vagy ha csökkenteni szeretnénk az energiafogyasztást. A nyári hónapokban érdemes az óramutató járásával ellentétes irányban működtetni a ventilátorokat, mivel ez a fajta mozgás több fokkal képes lehűteni a szobát.
3. Hűtsük le a szobát jéggel
Öntsünk egy pohár vizet, dobjunk bele jégkockákat, és tegyük a kezünket a pohár fölé. A módszerrel észrevehetjük, hogy hűvösebb a levegő a pohár fölött. Szakértők szerint ezt a hűtőhatást fokozhatjuk, ha egy nagy jégtömböt egy tepsibe vagy egy lábasba teszünk. A jég hűtőhatása segít kellemesebb hőmérsékleten tartani a szobát.
4. Dobjuk ki a régi izzókat
A világítás az energiabüdzsé akár 12 százalékát is kiteszi, a régi izzólámpák pedig az energiájuk 90 százalékát hő formájában adják le, így jobban felmelegítik a szobát, mint azt a lakástulajdonosok gondolnák. Cseréljük le ezeket az izzókat CFL-ekre (75 százalékkal kevesebb energiát fogyasztanak és tízszer tovább tartanak) vagy LED-ekre (80 százalékkal kevesebbet fogyasztanak és huszonötször tovább tartanak), amivel pénz marad a zsebünkben, és még hűvösebb is lesz a lakás.
5. Fektessünk be egy jó minőségű ventilátorba
A ventilátorok olcsóbbak, és mindig nagyszerű alternatíva. Ha tágas lakásunk van, érdemes legalább két elektromos ventilátort beszerezni, hogy a lakás különböző részeit lefedjék.
6. Csökkentsük a kívülről beérkező hőt
A déli és nyugati fekvésű helyiségeket trükkösen hűvösen lehet tartani. Húzzuk le a redőnyöket, hogy csökkentsük a kintről beáramló hőt és napfényt – különösen a nap azon részében, amikor a napsugarak közvetlenül a helyiségbe sütnek.
De a sötétítő függöny is jó megoldás lehet.
7. Korlátozzuk a készülékek használatát
A szárítógép, a mosogatógép és a sütő többszöri működtetése a nap folyamán sok hőt termel a lakásban. Érdemes minimalizálni a használatukat, vagy keressünk olyan alternatívákat, amelyek alacsonyan és kellemesen tartják a hőmérsékletet.
8. Helyezzük el a ventilátorokat stratégiailag
Éjszaka a legfontosabb, hogy kihasználjuk a hűvösebb külső hőmérsékletet. Viszont ahelyett, hogy egyszerűen nyitva hagynánk az ablakot, helyezzük el a ventilátorokat stratégiai pontokra, amitől jobban lehűthetjük a lakást.