A látogatott turistahelyek az utazókra kivetett díjakkal többek között a túlturizmust szeretnék megakadályozni. Akad olyan város, ahol 9000 forint adó terhel egy szállodai éjszakát.
A Világgazdaság készített összeállítást arról, milyen adókat vetettek ki turisztikailag felkapott helyeken.
Görögország a november és február közötti időszakban napi 2 eurós klímaadót szed be, amely 50 eurócentes emelkedés a korábbihoz képest. Az áprilistól októberig tartó főszezonban a díj napi 8 (3250 forint) euróra emelkedik.
Portugáliában Setúbal, Caminhas és Madeira 2024-ben fejenként és éjszakánként 2 eurós adót vetett ki. Lisszabonban az idegenforgalmi adó 2024 szeptemberében megduplázódott, 1-ről (407 forint) 2 euróra (814 forint). Az Azori-szigeteken 2025 januárjától 2 eurót kell fizetni az éjszakázásért.
Párizsban az ötcsillagos szállodákban 11,38 eurót, a négycsillagosokban 8,45 eurót, a 3–5 csillagos kempingekben 1,95 eurót, míg a nem minősített vagy minősítésre váró szálláshelyeken a vendégéjszaka adója a fejenkénti szállásdíj 5 százaléka, de legfeljebb 15,60 euró.
Amszterdam: éjszakánként a 10 ezer forinthoz közelít az adó
Amszterdam 2024-ben 7 százalékról 12,5 százalékra emelte az idegenforgalmi adót. Ez 175 euró átlagáras szoba esetében éjszakánként 21,80 euró (mintegy 9000 forint) fejenként. Idén a folyami vagy tengeri úton érkező vendégeknek fizetendő díjat 14 euróról 14,50 euróra emelik.
Barcelonában is van városi és regionális idegenforgalmi adó. Az előbbi tavaly áprilisban éjszakánként 2,75 euróról 3,25 euróra, majd októberben 4 euróra emelkedett. A regionális adó azonban maradt a korábbi szinteken, mivel az szálláshelytípustól függ: ötcsillagos és luxusszállodáknál 3,50 euró, négycsillagos szállodáknál 1,70 euró, bérelhető szálláshelyek, mint például az Airbnb, esetében 2,25 euró.
Bővebben a lista a Világgazdaság cikkében.
Erre repülünk Budapestről
Tavaly Róma vette át az első helyet Londontól, azaz az olasz fővárosba foglaltak legtöbben repülőjegyet a magyarok. London a második helyen zárt, Barcelona megőrizte a harmadik helyét, Párizs pedig változatlanul a negyedik. Ugyanakkor Isztambul feljött az ötödik helyre, ahol előtte Amszterdam szerepelt. Az első tízből Brüsszel csúszott ki, miután bekerült oda Bázel. Érdekes, hogy miközben egyre többször jön szembe Dubaj neve a turisztikai piacon, az emírségek legdivatosabb városa épp csak benne van a top 20-ban - derül ki a Repjegy.hu adataiból.