Az egyéni utazók top célpontja továbbra is Horvátország, a csoportos tengerparti utak slágere már nem Görögország, hanem Törökország. Télen a sztár Omán.
A legkedveltebb nyári úti célok nem változtak, az egyénileg utazók tömegei révén vezet Horvátország, a szervezett, többségében repülőgépes utazást választók körében tavaly a korábbi második helyezett Görögországot megelőzte Törökország. Az olasz és a spanyol tengerpartok és a kulturális, történelmi attrakciókban bővelkedő mediterrán városok népszerűsége is töretlen. Télen a tavaly berobbant Omán volt a sztár úti cél, ez idén is várhatóan így lesz - mondta a Világgazdaságnak Molnár Judit, a Magyar Utazási Irodák Szövetségének (MUISZ) szövetség elnöke.
Félmillió forint egy hét személyenként
Tavalyhoz képest úti céltól és időszaktól függően 10-15 százalékkal drágult a nyaralás. Főszezonban a hétéjszakás, félpanziós, repülőgépes tengerparti üdülőcsomagok ára 400-500 ezer forint volt idén, az egyre keresettebb all inclusive ellátással pedig többnyire elérte vagy meghaladta a személyenkénti 600 ezer forintot.
Ivana Herceg a Horvát Idegenforgalmi Közösség magyarországi igazgatója a közelmúltban megjegyezte, hogy a magyarok által továbbra is a Kvarner régió (ide tartozik például Opatija, Rijeka, Crikvenica, Krk-sziget, Losinj-sziget) a leglátogatottabb, majd ezt követi Isztria, utána Zadar régió következik.
Ennyivel drágultak a szállások Magyarországon
Korábban hírt adtunk arról, hogy a KSH adatai szerint Magyarországon az apartmanok ára 15%-kal emelkedett júliusban a tavalyi év azonos hónapjához képest, de a 3 csillagos hotelek is érdemben drágultak, 9%-kal kell többet fizetni egy éjszakáért, mint tavaly. A panziókért "csak" 7%-kal kell többet fizetni, ami még így is majdnem a duplája az inflációs főindexnek. Ugyanakkor a 4 csillagos hotelek ára csak nagyon mérsékelten, 1%-kal emelkedett.
Ez is lehet az oka, hogy a magyar munkavállalók 24,3 százalékának nem megy el nyaralni anyagi okok miatt, ez szám szerint 1 455 824 fő. Bár gondolhatnánk, hogy a szomszédos országok közül többen is megelőznek, de ez sajnos nincs így. Szlovákiában 18,9, míg Horvátországban 19,4 százalék a nyaralási szegénység aránya. Egyedül Románia előz meg, a déli szomszédunk a felmérés legrosszabb eredményét produkálva 35,8 százalékot ért el.