Az Economx beszámolója szerint a hatóságok azzal indokolták a tiltást, hogy a terroristák így próbálnak észrevétlenül, hamis dokumentumokkal lakásokat bérelni.
Mások viszont az intézkedés inkább válasz a túlturizmus jelenségére és az Airbnb-s lakáskiadásra. Velence, Firenze, Róma lakosai már egy ideje tiltakoznak a városukat elözönlő turisták ellen, a céltábla pedig a kulcsosdoboz lett. Ezek azok a fémládák, amelyeket a kiadó ingatlanok ajtajára helyeznek a tulajdonosok. A vendégek a kódot beütve megkapják a kulcsot, majd a távozás után bedobják a ládába, ami a következő bérlő vesz ki. A tiltakozók elkezdték ezeket a kulcsosdobozokat megrongálni.
Korábban már Firenze polgármestere is jelezte, hogy betiltja a kulcsosdobozokat.
Sok térség küzd a túlturizmus ellen
Európa sok városának vagy kedvelt turistacélpontjának elege van a túl sok látogatóból. Több ország is lépett: 20 eurós belépődíjat kell fizetnie a görög Mükonoszra és a festői naplementéiről híres Szantorinire érkező turistáknak. Velence is szed bizonyos időszakokban belépődíjat, amelyet 2025 tavaszán a duplájára emel a későn regisztrálóknak. A pompeji régészeti lelőhely bejelentette, hogy 20 000-re korlátozza a napi látogatókat. Valencia visszaszorítaná a feketén kiadott apartmanokat, a legálisan működőknél is korlátozásokat vezetne be. A szabályokat megszegő bérbeadókat akár 600 ezer eurós (240 millió forint) bírsággal fenyegeti. Barcelona 2029-től betiltja a rövid távú, turisztikai célú lakáskiadást. Görögországban mozgalom indult a tengerpart visszaszerzéséért, a Kanári-szigeteken és Mallorcán tüntettek a turizmus káros hatásai - árak emelkedése, közlekedési dugók, környezetszennyezés, az egészségügyi rendszer túlterhelése - ellen. Már a horvátok is az airbnb-s lakáskiadási modell szigorítását tervezik. Budapest VII. kerületében pedig népszavazáson döntöttek a lakosok, hogy a rövid távú lakáskiadás betiltását szeretnék.