Brain rot, vagyis agyrohadás – ezt választotta az év szavává az Oxfordi Egyetem. Nincs bizonyíték, hogy az agyrohadás létezik. Inkább a szorongás jele, hogy a közösségi média túlzott használata, például a Facebook, az Instagram hírfolyamának pörgetése, az alacsony minőségű tartalom fogyasztása káros.
A brain rot olyan kifejezés, amely a túlzott mennyiségű alacsony minőségű online tartalom fogyasztásának hatásaival kapcsolatos aggodalmakat ragadja meg, különösen a közösségi médiában - írja az Economx.
A szó használatának gyakorisága 230 százalékkal nőtt 2023 és 2024 között. Andrew Przybylski pszichológus, az Oxfordi Egyetem professzora szerint a kifejezés népszerűsége annak a kornak a tünete, amelyben élünk. Nincs bizonyíték arra, hogy az agyrohadás valóban létezik. Ez inkább a félelem, a szorongás szüleménye, hogy a social média káros. A szó kezdetben a közösségi médiában a Z és az Alpha generációs közösségekben vált ismertté, de mostanra már a mainstream is használja a közösségi médiában található alacsony minőségű, sekély értékű tartalmak leírására.
A brain rot szót egyébként az 1850-es években Henry David Thoreau író, költő már leírta. Akkor a társadalomnak azt a tendenciáját bírálta, hogy az leértékeli a bonyolultabb, összetettebb gondolatokat.
Melyek voltak korábban az Év szavai
Ha visszatekintünk több évtizedre, és megnézzük, hogy melyek voltak az Év szavai az Oxfordi Egyetem szerint, akkor néhányról máig meg tudjuk mondani, miért is lettek azok. Ilyen például 2001-ből az amerikai terrortámadásokat jelölő 9-11, 2008-ból a válságban a pénzügyi mentőcsomagokat szimbolizáló bailout, 2014-ből a jogvédő világmozgalomra utaló #blacklivesmatter, 2020-ből a világjárvány szava, a Covid.