Ez egyszerre egy vitamin és több is, hiszen a B-vitaminok csoportjáról van szó. A depressziót, a demenciát és a mentális zavarokat gyakran társítják ennek a vitaminnak a hiányával.
Táplálék vs. tabletta
Uma Naidoo táplálkozástani szakértő általában arra buzdít mindenkit, hogy elsősorban a táplálkozás során juttassák szervezetükbe a nélkülözhetetlen vitaminokat. Előfordulhatnak persze olyan időszakok, amikor az étrendünk felborul, ilyenkor táplálékkiegészítő vitaminokkal, B-komplexszel rásegíthetünk. Előtte érdemes kikérni az orvos tanácsát.
A jó hír, hogy a B-vitaminokat könnyű bejuttatni a szervezetbe, mert sok olyan étel van, amelyek egy napi átlagos étrendbe beletartoznak, és szerencsére sok bennük a B-vitamin. Nyolcféle van belőlük: B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12.
Hat étel, amely bővelkedik a bűvös B-ben
Egy tojásban a napi javasolt B7 harmada megtalálható, és kisebb adagban számos más B-vitaminfajtát is tartalmaz.
A joghurtban egyaránt sok a B2 és a B12, emellett bővelkedik természetes probiotikumokban is, amelyek jótékony hatással bírnak az emésztőrendszerre és a mentális egészségre. A harvardi szakértő a görög joghurtot ajánlja, annak magas fehérjetartalma miatt.
A hüvelyesek, például a bab, a csicseriborsó, a szójabab, a lencse mind segítenek az agy frissességének fenntartásában, és állítólag jobb hangulatba is hozzák az embert. Ez azért van, mert kiváló forrásai a B9-vitaminnak, és kisebb mennyiségben ugyan, de van bennük B1, B2, B3, B5, B6 is.
A lazac természetesen gazdag az összes B-vitaminban, különösen sok benne a B2, B3, B6, B12. Olcsóbb verziója a fagyasztott vagy konzerv lazac, ezekben a formákban is tökéletes.
A napraforgómag az egyik legjobb növényi alapú B5-vitaminforrás. Mintegy háromdekányi mag a napi szükséges mennyiség 20 százalékát tartalmazza B5-ből.
A zöldleveles zöldségek, mint a spenót, a káposzta nagyszerű forrásai a B9-vitaminnak. A szakértő először ezt javasolja azoknak, akik letargikus hangulatban vannak.