Több mint 485 ezren fizettek eddig a belépésért Velence városába, a fizetős rendszer 2,25 millió eurót hozott április 25-i bevezetése óta. Az intézkedés célja a tömegturizmus féken tartása, igaz, felső korlát - egyelőre - nincs a belépésre.
Április 25-től minden hétvégén és ünnepnapon fejenként öt eurót (mintegy 2000 forint) kell fizetni a belépésért Velencébe reggel fél kilenc és délután négy között az odalátogatóknak. Ingyenesen bejuthatnak viszont a tizennégy év alattiakat, Velence és Veneto régió lakosai, a szállodafoglalást igazoló turisták.
A friss eredmények szerint a fizetős napokon átlagban több mint 16 ezer turista érkezett, a legtöbben szombatonként. A napidíj mellett a Velencébe érkezőknek regisztrálniuk is kell magukat az erre fenntartott internetes portálon, a regisztrációk száma több mint 3,6 millió volt - írja a HVG.
A kísérleti fizetős belépési rendszer tovább folytatódik, és még néhány évig eltarthat – hangoztatta Simone Venturini polgármester. A napidíjat egyelőre nem emelik fel, ellenben öt euró helyett tíz eurót fizettetnének azokkal, akik az utolsó pillanatban regisztrálnak és fizetik ki a belépést. A fizetős rendszerrel Velence a várost elárasztó tömegturizmust akarja szabályozni, bár mostanáig nem szabtak felső létszámot a belépésekben.
Lépések az overtourism ellen
Az utóbbi hetekben több városból is érkeztek hírek, hogy a helyi lakóknak elegük van a turistaáradatból. Barcelona betiltja a rövid távú magánszállás-kiadást (a köznyelvben airbnb), Görögországban mozgalom indult a tengerpart visszaszerzéséért, a Kanári-szigeteken és Mallorcán tüntettek a turizmus káros hatásai - árak emelkedése, közlekedési dugók, környezetszennyezés, az egészségügyi rendszer túlterhelése - ellen.
Budapest legalább duplázná a turistaszámot
Mindeközben a magyar turisztikai döntéshozók a mostani évi 3,2 millióról legalább dupláznák a Budapestre érkező turisták számát. A közelmúltban mutatták be a McKinsey tanácsadócég 7 millióra nőhet amely szerint hat éven évi 7 millióra nőhet a magyar fővárosba látogató külföldiek száma. Cél az is, hogy a vendégek a jelenlegi 2,6 nap helyett egy vagy akár két nappal is tovább élvezzék a budapesti vendégszeretetet. A GDP-ben a budapesti turizmus 850 milliárd forintot tesz ki, ez a turisták számának emelésével akár elérheti a két-három ezer milliárd forintot is. Ez a magyar GDP számára akár 1,5 százalékos növekedést is jelentene.