Főbb számok
A nyári költségvetési tervekhez képest óriási változásnak tűnik, hogy a kiadási oldal 6400 milliárd forinttal nőtt (20%),
de talált a Pénzügyminiszter 5380 milliárd (17%) forintnyi pluszbevételt is.
A központi költségvetésben tervezett júliusi hiány 2550 milliárdról így 3400 milliárdra nő, ami 8,5 százalék. A jövő évi költségvetés 1,5 százalékos GDP-növekedéssel és csökkenő államháztartási hiánnyal számol.
A legnagyobb változás: rezsivédelmi alap
Egyértelműen a legnagyobb változás a júliusi költségvetéshez képest, hogy a 670 milliárdos Rezsivédelmi Alap kiadásait 2610 milliárdra növelték. A bevételi oldalon ugyanez a szám szerepel papíron, melynek fele központi támogatásból érkezik,
a másik fele pedig főleg a különadókból (légitársaságok különadója, gyógyszergyártói adó, távközlési adó stb.) és az energiaágazat befizetésiből jön össze.
Erősen számítanak ránk
A gazdálkodó szervezetekre nagyon számít a költségvetés, 30 százalékkal nagyobb bevételt remél tőlük a Pénzügyminisztérium a júliusi tervekhez képest, ez 908 milliárd forint.
Hasonlóan durva szám, hogy a fogyasztást terhelő adóbevételek is 939 milliárd forinttal nőnek a tervek szerint. Ennek természetesen nagy része az ÁFA, 886 milliárd forint.
Állami beruházások duplázása
"A kiemelt kormányzati magasépítési beruházások fejezetnek nevezett tételt a kormány átnevezi állami beruházásokra, és itt nyáron betervezett jövő évi 261 milliárd forint helyett 580 milliárd forintot tervez elkölteni az állam" - vette észre a Portfolio hírportál.
Valódi, eddig egyáltalán nem hangoztatott meglepetés, hogy 306 milliárd forinttal megjelenik ebben a fejezetben egy állami közútfejlesztési beruházások jogcímcsoport
, valamint 41,5 milliárd forinttal egy állami vasútfejlesztési beruházások jogcímcsoport. Ilyen költségvetési tétel egyáltalán nem szerepelt a júliusi tervekben.
Nehéz helyzetben az önkormányzatok
A HVG a részleteket böngészve kiderített, hogy a helyi önkormányzatok kiegészítő támogatásai résznél a helyhatóságok elszámolások támogatási jogcím előirányzata 11,7 milliárdról 7,7 milliárdra, a vis maior támogatások összege 4 milliárdról 2,7 milliárd forintra,