Tavaly decemberben az 1990-es árakon kalkulált vásárlóerő olyan mértékben ugrott meg, hogy úgy tűnik, máris sikerült ledolgozni az extrém infláció okozta reálbér-hátrányt – értékelte az adatokat Virovácz Péter, az ING vezető közgazdásza. Míg ősszel a bérek vásárlóereje továbbra is a 2020-2021-es szinteknek felelt meg, az év végre már rekord közelébe nőtt a vásárlóerő. A kép azonban ennél árnyaltabb.
A 2023 decemberi béradatban már két minimálbéremelés hatása kumulálódik– figyelmeztet Virovácz. Egyszer az év eleji megállapodásé, valamint a 2024-ről előrehozott béremelésé. „Így bár kifejezetten kedvező változást látunk a friss adatokban, ez azonban csak egy átmeneti megugrás, egy statisztikai hatás” – írja az elemző.
2023 decemberében a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 655 600, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 451 300 forint volt. A bruttó átlagkereset 16,4, a nettó átlagkereset 16,3, a reálkereset pedig 10,3 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest - jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal.
Ennél sokkal fontosabb lesz, hogy mi történik idén év elején a bérekkel. Nagyon sok esetben azt látjuk, hogy míg a munkaerő szeretné az elmúlt két évben látott reálbércsökkenését az idei béremeléssel kiigazíttatni, a vállalatok erre nem feltétlenül nyitottak. Különös tekintettel úgy nem, hogy az év eleji infláció már 4 százalék alatt alakult. Mindez nehéz tárgyalási pozicíóba sodorja a munkavállalókat.
A multinacionális cégek is nehéz helyzetben vannak. Míg a forint drasztikus gyengülése mellett korábban belefért nekik a béremelés (hiszen euróban számítva alig nőtt a bérköltségük), most a stabil forint mellett nagyon nehéz az anyavállalatokon keresztülvinni a kétszámjegyű bérnövekedést forintban, hiszen ez már euróra konvertálva is szemmel látható költségnövekedést jelent a munkáltatók számára.
Mindez pedig abba az irányba mutat, hogy a versenyszféra egy jelentős részében a dolgozók számára nem feltétlenül lesz fenntartható ez a most látott 10 százalék körüli reálbér-növekedés, de még a kormány által várt 6-7 százalékos vásárlóerő-erősödés is meglehetősen optimistának tűnik most – jósolja Virovácz. (Forrás: hvg.hu)