euro érméken ülve újságot olvasó figura
Fotó: Unsplash

Tényleg fantasztikus évünk lesz jövőre? A szakértő elárulja!

Mit hozhat 2025 az Egyesült Államok, Európa és benne Magyarország gazdasága számára? Tardos Gergelytől az OTP Elemzési Központjának vezetőjétől kértünk előrejelzést.


​Trump kezében az USA gazdaságának sorsa

A világ lassan két éve várja, hogy az amerikai gazdaság recesszióba kerüljön, ám az köszöni szépen, egész jól van - hívja fel a figyelmet Tardos Gergely. Az új elnök, Donald Trump gazdaságpolitikai lépései azonban mindent megváltoztathatnak. Ha megcsinálja, amit ígér, akkor könnyen lehet, hogy megtörik az amerikai gazdaság lendülete. A vámok emelése például az árak növekedését, így az infláció emelkedését, a fogyasztás lassulását okozhatja.

Ha az amerikai gazdaság védelme érdekében Trump kereskedelmi háborút indít, azzal az egész világgazdaság rosszul járhat,

hiszen az elmúlt évtizedek bebizonyították, hogy a békés, jövedelmező növekedésének a szabad kereskedelem az alapja – mondta Tardos Gergely. Ráadásul a vámemelés szinte biztosan hasonló választ szül, ami már az amerikai exportra is visszahathat. Az illegális bevándorlók kitoloncolása pedig a munkaerőpiac kényes egyensúlyát boríthatja fel.

Az OTP Bank Elemzési Központjának vezetője szerint azért is fontos, hogy az új elnök mit valósít meg a programjából, mert az amerikai hiány és államadósság egyaránt nagyon magas, a GDP arányában az első meghaladja a 6%-ot, az utóbbi pedig történelmi csúcson van. Trump programja pedig tovább növelheti a deficitet, amelynek finanszírozásához még több állampapírt kell eladni. Erre, lévén az USA a világ legerősebb gazdasága, a dollár pedig világpénz, minden bizonnyal meg is lesz a kereslet.

De nem mindegy milyen áron! A kötvénypiac már Trump megválasztásának hírére is hozamemelkedéssel reagált, a 10 éves amerikai állampapírok hozama 3,6 százalékról 4,5 százalékra ment fel. Trump gazdaságpolitikai lépései miatt további hozamnövekedés sem elképzelhetetlen, de a nagy kérdés, hogy a többi, feltehetően a hiányt növelő intézkedés mellett az állami kiadások lefaragása mennyire lesz sikeres?

​Folytatódó lassú kilábalás Európában

Tardos Gergelyt\u0151l az OTP Elemz\u00e9si K\u00f6zpontj\u00e1nak vezet\u0151je

Tardos Gergelytől az OTP Elemzési Központjának vezetője

Fotó: OTP Bank

Az Öreg Kontinens gazdasága Tardos Gergely szerint még mindig nyögi a 2020 óta sorozatban érkező krízisek hatását. Idén már elindult egy törékeny és féloldalas kilábalás, ám elsősorban a turizmusból élő dél-európai országok teljesítenek jól, miközben az észak-európai iparosodott gazdaságok szenvednek. A lakosság ugyanis komoly összegeket költ utazásra, az árucikkeken viszont spórol. Emiatt a német gazdaság számos problémával néz szembe. Az autóipart az elektromos autókra való átállás fékezi, a vegyipart pedig az olcsó orosz gáz jelentette versenyelőny elvesztése.

Pozitívum, hogy a munkanélküliség Európában is rekord alacsony, a bérek vásárlóereje növekszik, az emberek egyre jobban bíznak a jövőben. Ráadásul az infláció az elmúlt hónapokban a 2%-os inflációs célig csökkent és jövőre a maginfláció is eddig mérséklődhet. Amiatt az EKB eddig 3,25%-ig mérsékelte az irányadó kamatszintet és jövő nyárig a hosszú távú egyensúlyi szintnek gondolt 2%-ig csökkentheti azt. Épp ezért

2025-ben az európai gazdaság folytathatja kilábalását a nehézségekből, hacsak nem borít fel mindent Trump gazdaságpolitikája.

Ha az amerikai elnök mindent meglép, amit a választási kampányában ígért, akkor az Tardos Gergely szerint Európában megakaszthatja a kilábalást és a gazdaság, különösen Németország vergődését tartóssá teheti.

​Javuló magyar kilátások

A magyar gazdaság 2023-ban az agrárium teljesítménye nélkül komoly, 3 százalékos visszaesést produkált. Idén ebből a gödörből igyekezett kilábalni, egyelőre mérsékelt sikerrel. A 2024-es gazdasági növekedés 0,5 százalék körül lehet.

Jövőre javulhat a helyzet és akár a 2-3 százalékos gazdasági növekedés is összejöhet Magyarországon

– számol Tardos Gergely.

A fogyasztás bővülése folytatódhat, az erősebb európai növekedés miatt élénkülhet az export, a beruházások esése pedig jó eséllyel véget ér. Emellett termőre fordul több nagy autó- és akkumulátoripari beruházás is. A pozitív kockázatok között érdemes megemlíteni a fogyasztás még erősebb növekedését, amit a most igen magas lakossági megtakarítási szint, illetve a választások előtt várhatóan támogatóbbá váló költségvetés is támogathat.

Az infláció sokat csökkent, több hónapja alacsonyabb a vártnál és bár várhatóan átmenetileg emelkedik majd, de jövőre átlagosan 4 százalék körüli lesz. Tardos Gergely jövőre nem számol vészes inflációval, bár úgy gondolja, hosszabb távon a kormányzat által preferált magas bérdinamika kockázatot jelent.

Nagy kérdés, hogy mennyire sikerül stabilizálni a forint árfolyamát? Nemzeti fizetőeszközünk 2024 decemberére 7%-ot gyengült 2023 végéhez képest. Gyengébb volt az OTP Elemzési Központ idei év végi 400 forintos euró árfolyam-előrejelzésénél és lényegesen gyengébb, mint amit a 3% körüli folyó fizetési mérleg többlet indokolna.

Nagy kérdés, hogy az új jegybankelnök mihez kezd majd a problémával? Hagyja tovább gyengülni a forintot vagy megpróbálja stabilizálni az árfolyamot? – teszi fel a kérdést Tardos Gergely. Valószínűbb a további kontrollált leértékelés, de az új jegybankelnöknek figyelnie kell az infláció és az árfolyam mellett az állampapír-piac egyensúlyára, valamint a külső környezetre, például a vámháború esetleges hatásaira is. Elég szűk a tér az alapkamat további csökkentésére, az OTP Elemzési Központ 6%-os alapkamatot vár jövő év végére.

A sok bizonytalanság miatt 2025 végére az euró forint árfolyam előrejelzések a piacon a 385 és a 430 közötti tartományban szóródnak. Az Elemzési Központ abban bízik, hogy a jelenlegi szintnél nem lesz érdemben gyengébb a forint, de sajnos a kockázatok a magasabb árfolyam irányába mutatnak.

Ne hagyd ki!