A nyugdíjtörvény szerint ha a 2025. január-augusztus hónapokban mért tényleges infláció mértéke alapján az idén várható pénzromlás meghaladja a 3,2%-ot, akkor januárra visszamenőleg pótlólagos emelési korrekcióra kerül sor november hónapban. Erre pedig a jelenlegi adatok szerint nagy az esély.
Farkas András nyugdíjszakértő azt írja, hogy ha a várható infláció nem lenne magasabb, mint 4,2%, akkor novemberben egész évre plusz a 13. havi nyugdíjra egyösszegben odaadják a korrekciós különbözetet.
Ha ennél magasabb lenne az infláció - ennek van nagyobb esélye -, akkor viszont visszamenőleges nyugdíjemelést hajtanak végre úgy, hogy a január-október közötti 10 hónapra plusz a 13. havi nyugdíjra eső emelési korrekciót novemberben odaadják egyösszegben, viszont a novemberi nyugdíj már a korrekcióval emelt összegben érkezik.
Két példa, mekkora összeg várható
A jelenleg 242 ezer forintos átlagnyugdíjra vetítve: ha az infláció 4% lenne, akkor egyösszegű korrekcióra kerülne sor, amelynek összege 25.170 forint lenne, amit a novemberi nyugdíjjal együtt adnának oda. Ez esetben a 2026. januári nyugdíjemelés végrehajtása előtt megemelnék a januári nyugdíjat ezzel a 0,8 százalékponttal, és utána emelnék a jövő évre tervezendő inflációs mértékkel a nyugdíj összegét. Ez esetben a 2026. januári nyugdíjemelés végrehajtása előtt megemelnék a januári nyugdíjat ezzel a 0,8 százalékponttal, és utána emelnék a jövő évre tervezendő inflációs mértékkel a nyugdíj összegét.
Ha az infláció 5% lenne, akkor a 242 ezer forintos átlagnyugdíjban részesülőnek a pótlólagos emelés 2025-ben összesen 56.680 forint lenne.
Utóbbi esetben a megemelt novemberi nyugdíjra jöhet rá a 2026-ra tervezett inflációval megegyező emelés jövő januárban.
Nyugdíj-megállapítás 2025-ben: megvan egy fontos szorzószám
Egyelőre még csak társadalmi egyeztetésre bocsátotta a kormány az idei nyugdíjvalorizációs szorzók táblázatát. Ebből kiderül, hogy a 2023-as kereseteket 13,3 százalékkal valorizálva számítják be a nyugdíjnál, azaz a szorzószám 1,133. Miért fontos mutató ez?
Farkas András nyugdíjszakértő korábban azt írta, a rendelet közzététele minden idei nyugdíjba vonuló számára nagy jelentőségű esemény, különösen azok várják, akik 2025 első két hónapjában nyújtották be a nyugdíjigénylésüket, mert az ő nyugdíjuk végleges összegének megállapítására vonatkozó törvényi határidő csak a valorizációs rendelet közzétételét követő 15. napon jár le, addig legfeljebb nyugdíjelőleget kapnak.