Már nem az Apple a világ legértékesebb cége, két év után arab vetélytársa akadt.
Majdnem két év után a szaúd-arábiai olaj- és gázkitermelő nagyvállalat, az Aramco került a dobogó legfelső fokára. A trónfosztás azután történhetett meg, hogy a nagy tech cégek részvényeitől a pénzemberek egy ideje szabadulnának, így értékük csökkenni kezdett.
Várható volt
A befektetők újabban a kevésbé kockázatos szegmensben keresnek helyet a pénzüknek, ezért lassacskán eladogatják a tech óriások részvényeit, sőt a kriptovalutákat is.
Az Apple részvényeinek értéke a New York-i tőzsdén szerdán 5 százalékot esett, így a cég értéke a kereskedési nap végére
2,37 billió dollárra
csökkent.
A folyamat nem egy nap alatt ment végbe: a múlt héten három nap alatt az Apple 220 milliárd dollárt veszített az értékéből.
Ugyanezen idő alatt
- a Microsoft 189 milliárd dollárral,
- az Alphabet (Google) 123 milliárd dollárral,
- a Meta (Facebook) 70 milliárd dollárral ért kevesebbet.
A mostani 5 százalékos értékcsökkenés már pont elég volt a pozícióvesztéshez: az Aramco
2,42 billió dolláros
értékkel előzte meg az Apple-t, és ezzel a világ legértékesebb cége lett.
Itt írtunk arról a történelmi pillanatról, amikor az Apple értéke átlépte a 3 billió dollárt. A cég egyébként röviddel azután bukott le a trónról, hogy bejelentette: felhagy az iPodok gyártásával.
Biztos vizekre eveznek
Ez az első alkalom, hogy a szaúdi energiacég az első helyre került 2020 óta. Az energiacégek értéke idén növekvő pályára állt, hiszen a nyersolaj és a földgáz ára ütemesen emelkedik. Ez igazolta Warren Buffett milliárdos befektető számításait, aki kitartott az enegiacégek mellett.
Közben az Apple részvényeinek értéke az év eleje óta majdnem 20 százalékkal csökkent, miután a befektetők étvágya apad a technológiai cégek iránt.
Az infláció fűtötte árak továbbra is a legnagyobb fenyegetést jelentik a világjárvány után éppen magához térő világgazdaságra.
A központi bankok világszerte emelni kezdték a kamatokat, ennek hatására a befektetők elmozdultak a kockázatosabbnak ítélt befektetésektől, mert attól tartanak, hogy a drágább kölcsön megbéklyózza a gazdasági növekedést.
Ez a tech cégeken kívül a kriptovalutáknál is érzékelhető. A világ legismertebb és legnagyobb kriptovalutája, a bitcoin a novemberi csúcs óta 60 százalékot veszített az értékéből.