A vártnál nagyobbat zsugorodott az elektromos kerékpárok piaca
Fotó: Shutterstock

Bezár a Bosch szlovákiai üzeme, nálunk folytatódik a gyártás

Bezárja egyik szlovákiai telephelyét a Bosch, egyúttal alkalmazottak százaitól válik meg. A cég a döntését azzal magyarázta, hogy a vártnál jobban visszaesett a kereslet az elektromos kerékpárokra, így azok villanymotorjaira is. Ezeket a jövőben csak Miskolcon állítják elő.


Bezárja egyik szlovákiai telephelyét a Bosch

Márciustól bezárja a kelet-szlovákiai Eperjes (Presov) megyeszékhely melletti gyárát a Bosch. Egyúttal elbocsátja az üzem mintegy 230 alkalmazottját.

Sőt, a német cég letett a korábban tervezett, 4 ezer új munkahelyet teremtő gyártelepítéséről is a térségben. A legnagyobb munkanélküliséggel sújtott, legszegényebbnek tartott szlovák megyében az új telephely 37 millió eurós állami segítséggel valósult volna meg.

A cég a döntését azzal magyarázta, a vártnál jobban visszaesett a kereslet az elektromos kerékpárokra, így azok villanymotorjaira is. Ezeket a jövőben csak Miskolcon állítják elő, ahol 2500 embert foglalkoztatnak.

Azonban a VG megjegyzi, a cég más telephelyei megmaradnak Szlovákiában. Az ország keleti részében, Nagymihályban (Michalovce) 800 főt foglalkoztat a vállalat. A Pozsonyhoz közeli Bernolákovóban szintén céget üzemeltett, illetve a fővárosban kereskedelmi kirendeltsége van. A német társaság összesen 1100 főnek ad munkát az északi szomszédunknál.

Több dolgozótól válik meg a Bosch

Decemberben pedig arról írtunk, hogy a Bosch jelentős létszámleépítést tervez ahajtáslánc-üzletágában. A cég szóvivője akkor elmondta, a baden-württembergi Feuerbach és Schwieberdingen telephelyeken a fejlesztés, az adminisztráció és az értékesítés területén akár 1500 fős létszámcsökkentésre is sor kerülhet.

A tervezett leépítést az autóipar átalakulásával indokolta a szóvivő. Az elektromobilitásra való átállás középtávon alapjaiban rendezi át az egész ágazatot, magas kezdeti beruházásokat feltételez és csökkenő foglalkoztatási igénnyel jár. A világgazdaság gyengélkedése, a tartósan magas infláció és a negatív árfolyamhatások ezeket a kedvezőtlen kiindulófeltételeket csak tovább súlyosbítják.

A leépítésről a Bosch a „szociálisan felelős” döntést az üzemi tanácsokkal egyeztetve hozta meg a szóvivő tájékoztatása alapján. Vagyis a munkatársaknak más munkakört és a növekedési területekhez kapcsolódó átképzési programokat ajánlanak fel, de lehetőséget adnak korengedményes nyugdíjazásra vagy közös megegyezéssel a távozásra is.

A szóvivő szerint a Bosch tartja magát a munkavállalók képviselőivel nyáron kötött megállapodáshoz, ami 2027 végéig kizárja a németországi beszállítói üzletág csaknem 80 ezer dolgozójának egyoldalú elbocsátását.

Ne hagyd ki!