Részekre szakadt a pénzügyi gondokkal küzdő GE
Fotó: Shutterstock

Feldarabolták, hogy életben tartsák az amerikai cégóriást

Részekre szakadt a több mint 130 éves General Electric, azaz a GE. A Magyarországon is gyárat működtető amerikai cégóriás nagyjából egy évtizede küzd pénzügyi gondokkal.


Több vállalatra esett szét a GE

Több részre darabolták az amerikai General Electric-et, azaz a GE-t – írja a vállalat vezetőségének közlésére hivatkozva a Reuters.

Az óriásvállalat szinte az összes gazdasági ágazatban megvetette a lábát a 132 éves története során. Most az igen sikeres repülőgépipari és energetikai üzletágai váltak le, melyek önálló vállalati részvényeivel el is kezdődött a kereskedés a New Yorki-i tőzsdén a héten. A korábbi egészségügyi részlegük értékpapírjaival pedig nagyjából egy éve lehet kereskedni a Nasdaqon.

A Világgazdaság megjegyzi, a GE a 2008-as világválság idején majdnem csődbe ment, valamint azóta is küszködik. A feldarabolás annak a 2021-ben bejelentett vállalatstratégiai tervnek a sarkalatos pontja, amely megpróbál életet lehelni az ikonikus vállalatba.

Magyarországi kötődések

A General Electric több szállal kötődik Magyarországhoz is. Jelenleg gyáruk működik Veresegyházon, sokáig üzemet működtettek Ózdon, valamint a cégcsoport volt a hányattatott sorsú Tungsram tulajdonosa is 1989 és 2018 között.

Az elsősorban világítástechnológiai megoldásairól ismert, magyarországi eredetű cégről legutóbb 2022 decemberében írtunk, amikor négy gyáregységében 30-40 dolgozója kivételével az összes alkalmazottjának felmondott a Tungsram Operations Kft.

A már akkor felszámolás alatt álló vállalatnál két éve januárban nagyjából 3 ezren dolgoztak. A nyári felmondásokkal 1600 kerültek utcára, félezren pedig maguk kerestek új munkahelyet. Aztán 2022 végén a megmaradt, valamivel kevesebb, mint ezer munkavállalót is elküldte a fényforrásgyár.

A nagy többség közös megegyezéssel tudott távozni, így 2022 karácsonya előtt hozzájuthattak a végkielégítésükhöz. A közös megegyezés nagy eredmény volt, hiszen így nem kellett várni a felszámolási eljárás végére. Ráadásul azok, akik évtizedeket húztak le a cégnél, rosszabbul jártak volna, mint ezzel a megállapodással, amikoris a Munka Törvénykönyve szerinti hat hónapos bérüket kapták meg.

Eredendően ennél is több járt volna nekik, ám a cégvezetés két éve februárban egyoldalúan felmondta a kollektív szerződés több pontját. Az egyik, amit megváltoztattak, hogy nem az eredeti megállapodás szerint, hanem csak a Munka Törvénykönyve alapján jár a végkielégítés.

A szakszervezet szerint mindez komoly érvágás volt az utcára kerülőknek, hiszen akik nyugdíj előtt álltak, akár nyolc havival kevesebb végkielégítést kaptak. Valamint azok is kéthavit buktak, akik csak tíz évét dolgoztak a gyárban.

Ne hagyd ki!